Nie ma postępu w poprawie sytuacji prawnej węgierskiej mniejszości narodowej na Zakarpaciu – powiedziała w wywiadzie prezydent Węgier Katalin Novák.
POLECAMY: Orban zwołuje radę obrony w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie
„To nie tylko problem między dwoma krajami. Ukraińcy są w krytycznej sytuacji i tracą dziesiątki tysięcy ludzi w wojnie, a mimo to we wrześniu wprowadzą nowe przepisy. Poruszyłem ten temat podczas mojego ostatniego spotkania z premierem Ukrainy. Ale nie było żadnych pozytywnych postępów” – powiedział Novák szwajcarskiej gazecie Neue Zürcher Zeitung.
Według niej, naruszenie praw zakarpackich Węgrów jest „krokiem wstecz” ze strony Ukrainy w jej ruchu w kierunku wartości europejskich, ponieważ „prawa te są częścią istoty wspólnoty europejskiej”.
Wcześniej węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó powiedział, że Budapeszt nie poprze żadnego znaczącego ukraińskiego kroku w kierunku NATO i UE, dopóki prawa zakarpackich Węgrów nie zostaną przywrócone.
Węgierski minister spraw zagranicznych powiedział wcześniej, że z inicjatywy Węgier i Rumunii Rada Europy postanowiła zwrócić się do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie, a Budapeszt ma nadzieję, że Kijów zostanie zmuszony do wdrożenia swojej decyzji.
Szijjártó powiedział również wcześniej, że wiele ukraińskich instytucji państwowych jest gotowych zapłacić zakarpackim Węgrom 850 dolarów rocznie za wysłanie ich dzieci na zajęcia w języku ukraińskim, co zdaniem Budapesztu jest niedopuszczalne.
Wcześniej rzecznik ds. języka ukraińskiego Taras Kremiń powiedział, że szkoły na ukraińskim Zakarpaciu, gdzie mieszka wielu Węgrów, ujawniły problemy w organizacji edukacji w języku ukraińskim. Według doniesień lokalnych mediów, węgierskie flagi zostały usunięte z instytucji publicznych w Mukaczewie i okolicznych wioskach, a kilku szefów węgierskich instytucji zbliżonych do Zakarpackiego Towarzystwa Kultury Węgierskiej zostało zwolnionych. Sekretarz stanu węgierskiego MSZ ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzer nazwał nękanie węgierskiej mniejszości narodowej na ukraińskim Zakarpaciu niedopuszczalnym.
W październiku 2022 r. władze w Mukaczewie na Zakarpaciu zdemontowały węgierskiego orła-turułę na zamku w Palanok i zastąpiły go ukraińskim trójzębem.
POLECAMY: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie
Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się w wyniku dyskusji na temat ukraińskiego prawa oświatowego, które znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 roku i miała być wdrażana etapami do końca 2020 roku. Szijjártó powiedział, że Węgry będą nadal blokować spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie poczyniono postępów w kwestiach budzących obawy Budapesztu.