Novak Djokovic, który nie poddawał się strzykawkom podczas pandemii, zrównał liczbę zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych na Roland Garros z Igą Świątek. Ogółem odniósł już 23 triumfy w takich turniejach, co stanowi światowy rekord. Ponadto, wygrał każdy z czterech Wielkich Szlemów przynajmniej trzykrotnie. Czy złotym środkiem jest wolność od mRNA?

W finale na kortach Roland Garros, gdzie serbski tenisista był rozstawiony z numerem trzecim, odniósł zwycięstwo nad norweskim zawodnikiem Casperem Ruudem, który był rozstawiony z numerem czwartym. Mecz zakończył się wynikiem 7:6 (7-1), 6:3, 7:5 na korzyść Djokovica. Było to piąte spotkanie pomiędzy tymi dwoma tenisistami, a za każdym razem lepszy okazywał się Serb.

W finale emocje były głównie obecne w pierwszym secie. Djokovic został przełamany w drugim gemie, co po kilkunastu minutach doprowadziło do prowadzenia Ruuda 4:1. Jednak Serb powrócił do gry, odzyskał przełamanie w siódmym gemie, a w tie-breaku nie dał rywalowi żadnych szans. Norweg zdobył w nim zaledwie jeden punkt.

W drugim i trzecim secie Djokovic nie dał się przełamać i sam zdobył przełamania przeciwko Norwegowi. W decydującej partii, przełamał go w jedenastym gemie, a następnie serwował na zwycięstwo. Wykorzystał drugą piłkę meczową. Spotkanie trwało trzy godziny i 13 minut.

Przed tym zwycięstwem Djokovic dzielił rekord 22 zwycięstw wielkoszlemowych z Rafaelem Nadalem. Hiszpan, czternastokrotny mistrz na kortach Roland Garros, nie brał udziału w turnieju z powodu kontuzji.

36-letni Serb wcześniej triumfował w Paryżu w 2016 i 2021 roku. Trzy razy wygrał również US Open (2011, 2015, 2018). Najwięcej, aż dziesięć razy, wygrywał Australian Open (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021, 2023). Siedmiokrotnie zwyciężał na Wimbledonie (2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021, 2022).

Norweski tenisista Casper Ruud, mający 24 lata, wystąpił w swoim trzecim finale turnieju wielkoszlemowego, ale jak dotąd zawsze przegrywał. Mimo to, okazał się dżentelmenem i po porażce zwrócił się do Djokovica słowami: „Kolejny dzień, kolejny rekord ustanowiony przez ciebie. Jest niezwykle trudno opisać, jak niesamowitym jesteś tenisistą. Gratulacje”.