Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wyraziła obawy, że sytuacja z ubiegłego roku, kiedy doszło do katastrofy ekologicznej na rzece Odrze, może się powtórzyć i mogą pojawić się różne scenariusze. Odnosząc się do pytania o możliwość nowej katastrofy ekologicznej na Odrze, minister Moskwa stwierdziła, że istnieje ryzyko powtórzenia się tragicznych wydarzeń z poprzedniego roku.

POLECAMY: Tak jak zaplanowali tak i zrealizowali. Moskwa dopięła swego w sprawie złotych alg w Odrze

W lipcu i sierpniu ubiegłego roku doszło do masowego wymierania ryb oraz innych organizmów żyjących w rzece Odrze. Przyczyną tego zdarzenia, według ekspertów z Polski i Niemiec, była toksyna produkowana przez złote algi. Minister Moskwa podkreśliła tę sprawę w poniedziałkowej audycji Radia Zet.

„Jesteśmy przekonani, że udało się zrobić wszystko, co mogliśmy zrobić, żeby zapobiec powtórzeniu się katastrofy na Odrze z ubiegłego roku – zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie niemieckiej. Ale jednocześnie, biorąc pod uwagę złotą algę, gatunek inwazyjny, który się adaptuje do każdych warunków, jest bardzo nieprzewidywalny i mało przebadany na świecie, jesteśmy przygotowani i zdajemy sobie sprawę z tego, że może się powtórzyć sytuacja z ubiegłego roku i pojawić się każdy scenariusz” – oświadczyła.

POLECAMY: Odra zatruta rtęcią. Tak stwierdziły niemieckie służby

„Już teraz mamy wysokie temperatury. W weekend woda punktowo osiągała temperaturę nawet do 20 stopni, był gwałtowny wzrost temperatury powietrza. Wzrost temperatury jest jednym z czynników, który wpływa negatywnie na sytuację na Odrze” – dodała minister.

Minister Anna Moskwa podała informacje na temat źródeł zanieczyszczeń w rzece Odrze. Według niej, 60% ścieków, które trafiają do Odry, to ścieki komunalne, bytowe, głównie pochodzące z oczyszczalni ścieków. Dodatkowo, 11% stanowią zrzuty pokopalniane. Minister podkreśliła, że dla rozwoju złotej algi decydujący jest azot i fosfor, które występują głównie w ściekach zbiorowych.

W celu rozwiązania tego problemu, minister Moskwa wspomniała, że przeznaczono znaczne środki na oczyszczanie ścieków aglomeracyjnych. Zwiększono również retencję w kopalniach, co oznacza, że kontroluje się ilość zrzutów substancji szkodliwych. Ponadto, minister zapewniła, że prowadzony jest skuteczny monitoring sytuacji ekologicznej.

W lipcu i sierpniu ubiegłego roku doszło do masowego występowania martwych ryb w rzece Odrze. 3 sierpnia 2022 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował wyniki badań wody z Odry pobranej w Oławie. Badania wykazały odtlenienie wody w rzece, co było niezwykłe w warunkach wysokich temperatur i niskich stanów wód. Dodatkowo, brak zakwitu w wodzie oraz wysoka temperatura wody sugerowały, że odtlenienie miało nienaturalne pochodzenie.

Według raportu inspektoratu, możliwe było przedostanie się do wody substancji o silnych właściwościach utleniających, która uwalniała tlen w wyniku reakcji zachodzących w rzece. To może wskazywać na obecność substancji szkodliwych lub zanieczyszczeń w środowisku wodnym, które mogły wpływać na stan ekologiczny Odry.

Wyniki tych badań potwierdzają, że miało miejsce niezwykłe zdarzenie ekologiczne, które spowodowało utlenienie wody i masowe wyginięcie ryb w rzece Odrze.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version