Nie będzie już znaczącej pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony Słowacji, ale słowacki przemysł wojskowy może skorzystać na obecnej sytuacji – powiedział w niedzielę były słowacki premier i szef partii Hlas Peter Pellegrini w słowackim kanale telewizyjnym RTVS.

„Nie sądzę, aby Słowacja mogła pomóc Ukrainie w jakikolwiek szczególny sposób militarnie w przyszłości, nie mamy już tego (zasobu – red.) w znaczącej liczbie” – powiedział Pellegrini.

Jednocześnie, jego zdaniem, sytuacja na Ukrainie może mieć pozytywny wpływ na rozwój przemysłu wojskowego na Słowacji.

POLECAMY: KE obawia się możliwego zwycięstwa sił prorosyjskich w Austrii i na Słowacji

„Nigdy nie powiem, że ani jeden pocisk nie opuści Słowacji, ponieważ na Słowacji są firmy zajmujące się produkcją amunicji. Dziś amunicja dla Ukrainy jest kupowana w ramach scentralizowanych zamówień europejskich, jeśli nie będziemy jej produkować na Słowacji, a kraj ten zapewnia miejsca pracy i generuje dochody, więc będzie produkowana w sąsiednim kraju. I tak trafi tam, gdzie powinna” – powiedział Pellegrini.

Według niego nie chodzi tylko o Ukrainę. „Zapasy są puste w całej Europie, wszystkie armie będą uzupełniać systemy uzbrojenia i zapasy, a to zadanie na 5-10 lat” – dodał polityk.

Pod koniec maja słowacki minister obrony Martin Sklenár powiedział, że Słowacja odpowiada na prośby strony ukraińskiej dotyczące rodzaju wymaganej pomocy, ale nie jest to szybki i skomplikowany proces, a każda prośba jest oceniana osobno.

Zauważył, że Słowacja udzieliła Ukrainie znacznej pomocy wojskowej i że w przyszłości kraj ten „wolałby raczej przyjrzeć się mniejszym sprawom”.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/04/Slowacki-parlament-o-wojnie-na-Ukrainie.mp4

W kwietniu 2022 r. Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300. W kwietniu 2023 r. Słowacja zakończyła również transfer myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Szef głównej partii opozycyjnej Smer i były premier Słowacji Robert Fico argumentował, że myśliwce MiG-29 zostały przekazane Ukrainie z rażącym naruszeniem konstytucji tego kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version