Biuro Legislacyjne Senatu wyraziło wątpliwości co do konstytucyjności przepisów dotyczących 14. emerytury i zasugerowało, że zasady wypłacania tego dodatku powinny być uregulowane w ustawie – podała „Rzeczpospolita”.

POLECAMY: Czternasta emerytura będzie już na stałe

Zgłoszone przez Senat zastrzeżenia dotyczą faktu, że zasady dotyczące wysokości i terminów wypłaty 14. emerytury mają być corocznie regulowane przez rozporządzenia wydawane do 31 października danego roku. Obawy Senatu wynikają z tego, że taki sposób regulacji omija kontrolę parlamentu nad tymi kwestiami. Ekspert zgadza się z tymi wątpliwościami i zauważa, że decyzje dotyczące 14. emerytury powinny być uregulowane w ustawie, co zapewniłoby większą kontrolę parlamentarną nad tym dodatkowym świadczeniem.

– Biorąc pod uwagę choćby skalę środków przeznaczonych na ten cel, które już teraz są liczone w miliardach złotych, bez wątpienia przepisy regulujące wysokość, ale też termin wypłaty 14. emerytury powinny zostać ujęte w ustawie – komentuje dla gazety Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy.

Czternasta emerytura ma być corocznym świadczeniem o stałej wysokości, która odpowiada emeryturze minimalnej. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest pobieranie świadczenia podstawowego. Pełną kwotę czternastej emerytury otrzymają osoby, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł. W przypadku osób, których świadczenie podstawowe jest wyższe, kwota czternastej emerytury będzie pomniejszana o różnicę między wysokością świadczenia podstawowego a kwotą kryterium, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna kwota wypłaty czternastej emerytury została ustalona na 50 zł.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version