W Europie trwa ograniczanie relacji dyplomatycznych z Rosją, ale Izrael zawarł porozumienie z Moskwą w sprawie otwarcia rosyjskiej sekcji konsularnej w Jerozolimie. To porozumienie rozstrzyga spór dotyczący placówki w Jerozolimie i rosyjskiej własności w Świętym Mieście.

Porozumienie umożliwi Moskwie otwarcie punktu konsularnego w Świętym Mieście, co jest wynikiem wieloletnich negocjacji. Spór dotyczył granic i obszaru działki rosyjskiej w Zachodniej Jerozolimie.

POLECAMY: Izrael wycofuje się z przekazania Ukrainie systemu przeciwrakietowego „Żelazna Kopuła”

Porozumienie zakłada, że teren ten będzie wykorzystany do budowy kompleksu architektonicznego dla filii wydziału konsularnego ambasady Rosji w Izraelu. Dla Izraela jest to sukces, ponieważ sprowadzenie dyplomatów do Jerozolimy jest kwestią sporną z Palestyńczykami.

Jednak w kontekście wojny na Ukrainie i rosyjskiej agresji, twierdzenie, że porozumienie „w pełni przyczyni się do pogłębienia przyjaznych i bogatych stosunków między Rosją a Izraelem” brzmi nieco dziwnie. Gdyby chodziło o inny kraj, prawdopodobnie mówiono by o „zdradzie Zachodu”.

Porozumienie zawiera pewne różnice stanowisk i „pozostanie” na swoich stanowiskach w kwestii „sprawiedliwego uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela opisuje je jako „sukces polityczny”, ponieważ otwarcie filii rosyjskiej ambasady w Jerozolimie wpisuje się w dążenie do zwiększenia liczby przedstawicielstw dyplomatycznych w stolicy Izraela.

Mimo to, agencja AFP zauważa, że „stosunki między Rosją a Izraelem, którego 15% populacji pochodzi z byłego ZSRR, są napięte od czasu inwazji Rosji na Ukrainę”. Okazuje się jednak, że dla Izraela ważniejsze jest przyznanie statusu Jerozolimy, świętego miasta dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, jako stolicy Izraela, niż kwestie związane z Ukrainą.

Pod koniec pierwszej wojny izraelsko-arabskiej (1948-49), Jerozolima została podzielona na dwie części, z Zachodnią częścią kontrolowaną przez Izrael, a Wschodnią przez Jordanię. W 1967 roku Izrael „połączył” Jerozolimę, zdobywając wschodnią część podczas trzeciej wojny izraelsko-arabs

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version