Kres istnienia fundacji rodzinnej najczęściej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia jej likwidacji. Jak ją przeprowadzić? Paradoksalnie jest to istotne pytanie nie tylko dla tych, którzy staną przed koniecznością sfinalizowania działalności fundacji rodzinnej. Odpowiedź jest bardzo ważna dla wszystkich zastanawiających się nad ustanowieniem takiej fundacji.

Koniec funkcjonowania jakiejkolwiek osoby prawnej czy jednostki organizacyjnej posiadającej jedynie zdolność prawną wiąże się z obowiązkiem załatwienia szeregu formalności, przede wszystkim przez osoby odpowiedzialne za zarząd danym podmiotem prawa. Nie inaczej jest w przypadku fundacji rodzinnej. Jej rozwiązanie oraz likwidacja została unormowana w ustawie o fundacji rodzinnej, szczegółowe kwestie warto doprecyzować w statucie fundacji.

Kiedy fundacja rodzinna ulega rozwiązaniu?

Zgodnie z art. 87 ustawy o fundacji rodzinnej ulega ona rozwiązaniu m.in. w przypadku, gdy:

  • zaszły okoliczności wskazane w statucie;
  • jest zarządzana w sposób oczywiście sprzeczny z jej celem lub interesami beneficjentów;
  • z innych ważnych powodów kontynuowanie działalności fundacji rodzinnej jest niecelowe;
  • zakończone zostało postępowanie upadłościowe fundacji rodzinnej prowadzącej działalność gospodarczą;
  • mimo wezwania sądu rejestrowego nie złożono rocznych sprawozdań finansowych za dwa kolejne lata obrotowe;
  • nie został wniesiony fundusz założycielski w terminie dwóch lat od wpisania do rejestru fundacji rodzinnych ‒ w przypadku ustanowienia fundacji rodzinnej w testamencie.

Przy czym w czterech pierwszych przypadkach właściwie zawsze konieczne jest przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego po rozwiązaniu fundacji rodzinnej. Warto bliżej przyjrzeć się przyczynom rozwiązania takiej fundacji wskazanym w jej statucie. Ustawodawca podaje za przykład takich przyczyn upływ okresu czasu, na jaki powołano fundację, zrealizowanie jej celu lub brak jest możliwości jego dalszej realizacji. Jest to tylko przykładowy katalog, przez co nie ma przeszkód, aby w statucie fundacji rodzinnej określić także inne przyczyny powodujące jej rozwiązanie.

Przebieg likwidacji fundacji rodzinnej

Regułą jest, że rozwiązanie fundacji rodzinnej następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia fundacji rodzinnej z rejestru fundacji rodzinnych. Jednocześnie, zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o fundacjach rodzinnych, otwarcie likwidacji następuje z dniem:

  • uprawomocnienia się orzeczenia sądu rejestrowego o rozwiązaniu fundacji rodzinnej;
  • podjęcia przez zarząd albo zgromadzenie beneficjentów uchwały o rozwiązaniu fundacji rodzinnej.

W czasie likwidacji fundacja rodzinna zachowuje swoją osobowość prawną, a całość procedury likwidacyjnej prowadzi się pod dotychczasową nazwą fundacji, ale z dodatkiem określenia „w likwidacji”. W skrócie przebieg postępowania likwidacyjnego wygląda następująco:

  • ustanowienie przez sąd rejestrowy likwidatorów (mogą nimi być członkowie zarządu lub inne osoby wyznaczone przez sąd);
  • wpis o otwarciu likwidacji;
  • jednokrotne ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o otwarciu likwidacji i wezwanie wierzycieli fundacji do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia;
  • sporządzenie przez likwidatorów bilansu otwarcia likwidacji i jego przedłożenie – do zatwierdzenia – zgromadzeniu beneficjentów;
  • zakończenie bieżących interesów fundacji, ściągnięcie jej wierzytelności oraz wypełnienie zobowiązań;
  • przygotowanie przez likwidatorów sprawozdania likwidacyjnego, jego zatwierdzenie przez zgromadzenie beneficjentów oraz złożenie – wraz z wnioskiem o wykreślenie fundacji z rejestru – do sądu rejestrowego;
  • wykreślenie fundacji rodzinnej z rejestru.

Oczywiście każdy z tych etapów może wiązać się z koniecznością zastosowania różnych, szczegółowych rozwiązań, przewidzianych w ustawie o fundacji rodzinnej.

Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać, że wydanie majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli innych niż fundator, beneficjenci albo spadkobiercy fundatora uprawnieni do mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, nie może nastąpić przed upływem roku od dnia ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwania wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności. Natomiast – o ile statut fundacji rodzinnej nie stanowi inaczej, a jej likwidacja następuje za życia fundatora – fundator jest wyłącznie uprawnionym do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version