W sobotę na granicy polsko-białoruskiej odnotowano nielegalną próbę przekroczenia granicy przez 146 osób. Dwóch obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych w związku z udzieleniem pomocy imigrantom.

W dniu 17 czerwca Straż Graniczna poinformowała, że 146 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. W związku z tą sytuacją, dwóch obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych pod zarzutem udzielania pomocy w przekraczaniu granicy. Okazało się, że ci dwaj Ukraińcy przewozili sześciu obywateli Somalii oraz czterech obywateli Syrii.

„Migranci mieli rosyjskie wizy” – informuje SG.

W czwartek zakończono oficjalny odbiór prac budowlanych dotyczących instalacji bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. System perymetrii jest aktywny na całej długości granicy z Białorusią, która wynosi 206 kilometrów. Oprócz tego, od roku na granicy polsko-białoruskiej istnieje również bariera fizyczna.

Obie bariery, zarówno fizyczna, jak i elektroniczna, są ważnym elementem systemu ochrony granicy Rzeczypospolitej Polskiej, obok funkcjonariuszy Straży Granicznej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Max-Kolonko-o-Ukrainie-i-Polsce.mp4

Elektrotim jest wykonawcą systemu, który obejmuje 206-kilometrową barierę wyposażoną w 3000 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na około 343 miliony złotych.

Latem ubiegłego roku na podlaskiej części granicy z Białorusią została ukończona bariera fizyczna, składająca się z 5,5-metrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym. To ogrodzenie jest rozciągnięte na 186 kilometrach granicy. Bariera elektroniczna obejmuje również te fragmenty granicy, gdzie nie ma ogrodzenia fizycznego, w tym także część wód granicznych. Całkowity koszt całej inwestycji szacowany jest na około 1,6 miliarda złotych.

Obecnie trwa instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją. W poniedziałek postawiono pierwszy z 12 kontenerów, które będą łączyć poszczególne elementy tej bariery. W przyszłym tygodniu rozpocznie się instalacja kolejnych dwóch kontenerów. Dotychczas ustawiono już około 1000 słupów pod kamery, co stanowi ponad 50% planowanej liczby. Zainstalowano również kilkadziesiąt kilometrów kabli sieciowych i transmisyjnych.

Oprócz prac prowadzonych na granicy, przygotowywane jest również Centrum Nadzoru, które znajdzie się w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. To właśnie tam będą gromadzone sygnały z kamer i czujników. Centrum będzie obejmować 12 stanowisk operatorskich, 2 stanowiska techniczne oraz stanowisko kierownika grupy. Planuje się, że Centrum będzie w pełni funkcjonalne do końca lipca. Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma zostać ukończony do końca września. Prace budowlane prowadzi polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu poprzedniego roku. Wartość kontraktu wynosi ponad 373 miliony złotych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version