We Lwowie gdzie rzekomo toczy się „wojna” kijowska grupa -yczna postanowiła kolejny raz pokazać jak wygląda „przyjaźń polsko-ukraińska”. W podziękowaniu za „pomoc” jaką udzielił jej pisowski rząd powstanie pomnik jednak nie w podziękowaniu Polsce za pomoc tylko na część Jewhena Konowalca, który był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i prowadził działalność -yczną w II RP. Rada Miejska Lwowa wyznaczyła miejsce, gdzie ma być umieszczony ten pomnik. Jest to teren Politechniki Lwowskiej. Aby wybrać najlepszą propozycję, zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny.

POLECAMY: Cyrk wojenny trwa! Jednak „wojna” nie przeszkadza CPK w planach budowy szybkiej kolei do Lwowa

„Planuje się symboliczne uhonorowanie go przy ulicy Bandery, gdzie przecina się ona z ulicą Konowalca. Będzie to początek ulicy Konowalca, która następnie biegnie w kierunku południa miasta” – oświadczył członek kijowskiej grupy -ycznej pełniący funkcję naczelnika architekt Lwowa, cytowany w poniedziałek przez portal Zaxid.net. Wyraził opinię, że będzie to „symbioza”.

POLECAMY: Kijowski reżim szantażuje Polskę. Ekshumacja ciał -stwa na Wołyniu mozliwa dopiero gdy polska odnowi pomnik OUN-UPA

3 lipca komitet wykonawczy Rady Miejskiej Lwowa ogłosił otwarty konkurs architektoniczny na projekt pomnika Jewhena Konowalca. Decyzję o budowie tego pomnika podjęła Rada Miejska Lwowa już w 2021 roku.

POLECAMY: Zełenski podczas wizyty w Polsce eksponował znaki OUN-UPA oraz z tłumem witał się skimi okrzykami

Jewhen Konowałeć (znany również jako Konowalec) był pułkownikiem armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, nieuznawanego państwa istniejącego w latach 1917-1920. Był także przywódcą Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO) oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), które prowadziły działalność dywersyjną i -yczną na terenie II Rzeczypospolitej. Wykorzystywały one wsparcie obcych służb wywiadowczych, w tym Abwehry.

Przebywając na emigracji, Konowalec kierował Ukraińską Organizacją Wojskową (UWO), a następnie Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). W tym okresie nastąpiła stopniowa radykalizacja ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, co skutkowało zbliżeniem się tego ruchu do ideologii faszystowskiej i doprowadziło do -stwa na Polakach w czasie II wojny światowej. Jednak, te wydarzenia miały miejsce już po śmierci Konowalca, który został zamordowany w 1938 roku w Rotterdamie przez sowieckiego agenta.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version