Każdego roku w niemieckich szpitalach dochodzi do tysięcy „możliwych do uniknięcia” zgonów z powodu niewystarczająco wykwalifikowanej opieki medycznej – donosi w czwartek Süddeutsche Zeitung, powołując się na raport komisji rządowej.

„Kwestia tego, gdzie leczeni są pacjenci z poważnymi chorobami, ma daleko idące konsekwencje dla ich szans na przeżycie. W wielu szpitalach jakość leczenia nie spełnia najwyższych standardów” – napisała gazeta.

Pacjenci leczeni w szpitalach z wyspecjalizowanymi jednostkami chorobowymi mają większe szanse na przeżycie poważnej choroby.

Raport przytacza statystyki dotyczące udaru i raka jako przykłady. W klinikach z tzw. oddziałami udarowymi 23,9% pacjentów nie przeżywa pierwszego roku po udarze, podczas gdy w innych placówkach medycznych odsetek ten wynosi 30,4%. „Prawie 5 000 więcej osób mogłoby przeżyć udar każdego roku, gdyby wszyscy byli leczeni w szpitalach posiadających odpowiednie certyfikaty” – napisano w publikacji.

Według komisji rządowej, zgony z powodu raka również różnią się w zależności od kliniki. Łącznie można by zapobiec ponad 20 000 zgonów z powodu raka rocznie, gdyby wszyscy pacjenci otrzymali najlepszą możliwą opiekę. Szczególnie duże różnice w oczekiwanej śmiertelności w zależności od wyboru szpitala obserwuje się u pacjentów z rakiem piersi (23%), rakiem prostaty (17%) i rakiem szyjki macicy (16%).

Autorzy raportu stwierdzają, że obecna sytuacja, w której wiele szpitali oferuje bardzo szeroki zakres usług medycznych, prowadzi do niedoboru wysokiej jakości leczenia, zwiększonej zachorowalności i śmiertelności.

Raport zostanie oficjalnie opublikowany w czwartek, w trakcie debaty wokół planowanej reformy szpitali promowanej przez ministra zdrowia Karla Lauterbacha, która ma na celu poprawę jakości opieki poprzez większą specjalizację placówek opieki zdrowotnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version