W ostatnich dniach pojawia się pytanie dotyczące przyczyny śmierci kotów w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wirusie, który został wykryty w próbkach z Poznania, Trójmiasta i Lublina.

POLECAMY: Ogromny pomór kotów w Polsce. Twórcy „Rodziny Simpsonów” kolejny raz przewidzieli przyszłość?

W komunikacie wydanym w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii podał wyniki badań kolejnych próbek pobranych od kotów z Lublina i Poznania. Łącznie przeprowadzono 11 badań w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, z czego 10 dało wynik pozytywny na obecność wirusa grypy ptaków H5N1.

„Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który spowodował niedawne zachorowania u mew” – podkreślono.

W poniedziałek odbyła się narada sanitarno-epizootyczna, podczas której omówiono plan dalszych działań. Poinformowano również, że „trwają prace nad opracowaniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zebrania bardziej szczegółowych informacji na temat jej przebiegu i występowania”.

Jednak do tej pory nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Według informacji przekazanych przez RMF FM, Trójmiejska Klinika Weterynaryjna skontaktowała się z rozgłośnią w tej sprawie. W okresie od 16 do 20 czerwca placówka odnotowała 13 nagłych przypadków zachorowań u kotów.

„Część pacjentów zmarła z objawami silnego duszenia, zapalenia płuc i objawami neurologicznymi. Badania krwi wykazały podwyższone wskaźniki wątrobowe i małopłytkowość. Są to objawy niespecyficzne. Nie wiemy, z jaką chorobą mamy do czynienia, ale objawy występują u kotów w całej Polsce” – powiedziała Magdalena Caruk, weterynarz z gdańskiej kliniki dla zwierząt, cytowana przez RMF FM.

Aby chronić koty, należy:

  • Trzymać je w domach, a ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon czy taras powinno być poprzedzone myciem podłoża przy użyciu standardowych detergentów,
  • Zapobiegać kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami,
  • Zapobiegać kontaktom kotów z obuwiem używanym poza domem,
  • Karmić koty pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł Myć ręce po kontakcie ze zwierzętami – zachowywać podstawowe zasady higieny po wejściu do domu

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version