Coraz częściej można zauważyć rosnącą liczbę programów socjalnych skierowanych do seniorów. Oprócz tradycyjnej trzynastej i czternastej emerytury, coraz częściej mówi się o wprowadzeniu bonu turystycznego, który może objąć również emerytów. Jednak to nie wszystko, ponieważ w polskim ustawodawstwie zagościł także inny program socjalny o nazwie „Mama 4+”.

Program „Mama 4+” został stworzony w celu zapewnienia wsparcia finansowego osobom, które ze względu na różne okoliczności znajdują się na granicy ubóstwa i nie mają prawa do innych świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Kryteria kwalifikacji do programu są precyzyjnie określone.

Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające w ramach programu „Mama 4+” mogą składać:

  • Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, tj. kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia.
  • Matki mające co najmniej czwórkę dzieci, a w przypadku śmierci lub porzucenia dzieci również ojcowie, którzy samodzielnie wychowują czwórkę dzieci.
  • Osoby mieszkające w Polsce, które przez co najmniej 10 lat płacą podatki w naszym kraju.
  • Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej posiadający prawo pobytu i prawo stałego pobytu w Polsce, oraz cudzoziemcy przebywający legalnie w Polsce.

Ważnym warunkiem jest również to, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4+” przysługuje tylko osobom, które nie mają dochodu na poziomie wystarczającym do zaspokojenia podstawowych potrzeb. W praktyce oznacza to, że świadczenie to będzie przede wszystkim skierowane do matek, które zrezygnowały z pracy zawodowej w celu wychowania swoich dzieci.

Program „Mama 4+” ma na celu zapewnić dodatkowe wsparcie finansowe tym rodzinom, które napotykają trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Jest to kolejny krok w dążeniu do poprawy warunków życia i redukcji ubóstwa wśród rodzin w Polsce.

Ile wynosi dodatek do emerytur w 2023? Kto otrzyma pełną kwotę?

Przepisy ustawy precyzują dokładnie ustaloną wysokość dodatku w ramach programu „Mama 4+”. Świadczenie to nie może przekroczyć minimalnej emerytury, która od marca 2023 wynosi 1588,44 zł brutto.

Kwota tego świadczenia zostanie przekazana osobom, które nie otrzymują emerytury lub renty w ogóle. Jeśli wysokość tych świadczeń jest niższa niż wspomniana kwota, świadczenie „Mama 4+” będzie uzupełnieniem do minimalnej emerytury. Rocznie kwoty dodatku są waloryzowane, a ich wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Program „Mama 4+” ma na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom, które spełniają określone kryteria i znajdują się na granicy ubóstwa. Poprzez uzupełnienie dochodu do minimalnej emerytury, program ten ma pomóc w poprawie warunków życia i zapewnieniu podstawowych środków do egzystencji dla osób objętych programem. Wypłacane świadczenie jest ważnym elementem walki z ubóstwem i zapewnienia godnych warunków życia dla osób w podeszłym wieku.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek 1500 zł do emerytury?

Aby ubiegać się o dodatek dla seniorów, konieczne jest złożenie wniosku w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wniosek musi być podpisany i zawierać informacje dotyczące wnioskodawcy, takie jak dane osobowe, adres zamieszkania oraz preferowany sposób otrzymywania świadczenia. Dodatkowo, w formularzu należy ująć również informacje dotyczące dzieci.

Aby potwierdzić dane dotyczące dzieci, wymagane są ich akty urodzenia, numery PESEL oraz oświadczenie dotyczące trudnej sytuacji osobowej lub rodzinnej.

Program „Mama Plus” został uruchomiony w 2019 roku. Od tego czasu wydatki na to uzupełniające świadczenie rodzinne wyniosły prawie 2 miliardy złotych, a dodatek przyznano ponad 70 tysiącom osób.

Dodatek dla seniorów ma na celu wsparcie finansowe osób w podeszłym wieku, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki tej inicjatywie, seniorzy mogą otrzymać dodatkowe środki na pokrycie swoich potrzeb i poprawę jakości życia. Program ten ma znaczący wpływ na polepszenie warunków bytowych osób starszych i zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version