W Polsce weszły w życie nowe przepisy dotyczące posiadania prawa jazdy, które zakończyły możliwość posiadania bezterminowych dokumentów. Wielu kierowców, którzy jeszcze dysponują takimi dokumentami, będzie musiało oddać je i wymienić na nowe, które będą miały określoną datę ważności.

Koniec bezterminowych praw jazdy w Polsce – Nowe przepisy wymagają wymiany dokumentów

Obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzone w 2013 roku, ustalają maksymalny termin ważności prawa jazdy na 15 lat. Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie osób bez żadnych problemów ze zdrowiem. Osoby z pewnymi schorzeniami mogą otrzymać skrócony okres ważności dokumentu.

Warto zaznaczyć, że od teraz już nie ma możliwości posiadania prawa jazdy na czas nieokreślony w Polsce. Istnieje jednak grupa kierowców, którzy mają bezterminowe dokumenty i będą zobligowani do ich wymiany na nowe, które będą posiadały określoną datę ważności.

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy od 2028 roku

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy rozpocznie się w roku 2028 i potrwa przez kolejne 5 lat, do 2033 roku. Po tym czasie żaden kierowca nie będzie już posiadał bezterminowego dokumentu.

Niezastosowanie się do przepisów w zakresie wymiany dokumentów grozi surowymi konsekwencjami. Kierowcy, którzy nie spełnią tego obowiązku, mogą otrzymać mandat w wysokości minimum 1,5 tysiąca złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W przypadku wygaśnięcia dokumentu i uprawnień, osoba kierująca zostanie potraktowana jakby nigdy nie posiadała prawa jazdy.

Jak wymienić bezterminowe prawo jazdy? Procedura i dokumenty wymagane

Osoby, które planują wymienić swoje dokumenty, będą musiały udać się do odpowiedniego urzędu, gdzie zostaną one wymienione na nowe. Koszt takiej usługi wynosi 100 złotych, z dodatkową opłatą ewidencyjną w wysokości 50 groszy.

Wymiana dokumentów będzie możliwa również drogą internetową za pośrednictwem portalu ePUAP. Wniosek będzie obejmował następujące dokumenty: formularz wniosku dostępny na stronie obywatel.gov.pl, potwierdzenie wpłaty za prawo jazdy, aktualne zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm w pozycji frontalnej, dowód osobisty lub paszport (dla cudzoziemców: paszport lub kartę pobytu) oraz orzeczenie lekarskie, jeśli będzie ono wymagane. Oryginał prawa jazdy zostanie skopiowany przez urzędnika w celu wglądu.

Należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami, maksymalny termin ważności prawa jazdy wynosi 15 lat. Dotyczy to większości kierowców, jednak osoby z pewnymi schorzeniami mogą otrzymać skrócony okres ważności dokumentu. W Polsce nie będzie już możliwości posiadania bezterminowego prawa jazdy, a kierowcy posiadający takie dokumenty będą musieli dokonać wymiany na nowe, z określoną datą ważności.

Okres wymiany dokumentów trwać będzie do 2033 roku

Wymiana dokumentów będzie obowiązkowa od 2028 roku i potrwa przez kolejne 5 lat. Nieprzestrzeganie przepisów będzie miało surowe konsekwencje, takie jak mandat i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W celu wymiany dokumentów, kierowcy będą musieli udać się do urzędu lub skorzystać z portalu ePUAP, gdzie będą musieli złożyć odpowiedni wniosek i dostarczyć wymagane dokumenty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version