Po próbie buntu w Federacji Rosyjskiej w dniu 24 czerwca, austriacki rząd podjął szereg środków w celu ochrony ukraińskich i rosyjskich przedstawicielstw w kraju – powiedział austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg w wywiadzie dla telewizji ORF w niedzielę.

„Podjęliśmy szereg środków w celu ochrony ukraińskich i rosyjskich przedstawicielstw w Austrii. To nasza odpowiedzialność” – powiedział.

POLECAMY: „On ma rację”. Słowa Putina o broni jądrowej podekscytowały Austriaków

Schallenberg podkreślił, że w przypadku takich wydarzeń jak próba powstania w innym dużym kraju, w interesie kraju przyjmującego leży zapewnienie „bezpieczeństwa, stabilności i pokoju” w Austrii.

W nocy 24 czerwca kwatera główna Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem została zajęta przez PMC Wagnera. Przejęcie nastąpiło po oświadczeniach Jewgienija Prigożyna, że rosyjskie siły zbrojne rzekomo przeprowadziły ataki rakietowe i bombowe na obozy Wagnera, chociaż zaprzeczyło temu zarówno rosyjskie Ministerstwo Obrony, jak i FSB. Przeciwko Prigożynowi wszczęto sprawę karną za organizację zbrojnego powstania. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał działania rebeliantów kryminalną przygodą, ciosem w plecy Rosji i zdradą, którą kierowały wygórowane ambicje i osobiste interesy.

Później prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, w porozumieniu z Putinem, przeprowadził rozmowy z Prigożynem, po których służba prasowa Łukaszenki poinformowała, że szef PMC zaakceptował jego propozycję zatrzymania ruchu Wagnera w Rosji i dalszych kroków w celu deeskalacji. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Prigożyn pojedzie na Białoruś, a sprawa karna zostanie umorzona. Kreml powiedział, że słowo rosyjskiego prezydenta jest tego gwarancją. Łukaszenka potwierdził przybycie Prigożyna na terytorium Białorusi 27 czerwca.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version