Wraz z nadejściem września, miliony polskich rodzin otrzymają 800+, czyli 800 złotych na swoje konta od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). To nie jest żart ani fikcja, ponieważ państwo faktycznie będzie przekazywać taką kwotę wsparcia. Wielu ludzi przekona się, jak rzeczywiście będzie wyglądało ich życie, gdy będą otrzymywać od państwa dodatkowe 300 złotych miesięcznie. Po wakacjach otrzymamy wyższe przelewy, a wiele polskich rodzin zostanie objętych tym wsparciem.
Przelewy będą wyższe po wakacjach, ponieważ wprowadzony zostanie program 800+, który ma na celu poprawę sytuacji materialnej rodzin. Dzięki temu programowi, państwo będzie regularnie przekazywać rodzinom dodatkową kwotę w wysokości 300 złotych miesięcznie. To oznacza, że polskie rodziny będą miały większe środki do dyspozycji na pokrycie codziennych wydatków, opłacenie rachunków czy zaspokojenie potrzeb swoich dzieci.
Wiele polskich rodzin otrzyma to wsparcie, ponieważ program 800+ jest skierowany do szerokiego grona beneficjentów. Obejmuje on rodziców, których dzieci uczęszczają do szkół i kontynuują naukę. Dzięki temu, wiele rodzin w Polsce będzie miało możliwość skorzystania z tego dodatkowego wsparcia finansowego, co przyniesie im ulgę i pozytywnie wpłynie na ich codzienne życie.
Program 800+ ma na celu zwiększenie dostępności środków finansowych dla rodzin, zwłaszcza tych o niższych dochodach, aby pomóc im sprostać bieżącym potrzebom i poprawić jakość życia. Jest to inicjatywa rządu, która ma na celu redukcję ubóstwa i zapewnienie większej równości społecznej. Otrzymanie wyższych przelewów po wakacjach będzie z pewnością istotnym wsparciem dla wielu polskich rodzin.
Dlaczego 800+ już we wrześniu?
Kwota finansowego dodatku w wysokości 800 złotych, która ma być wypłacana od 1 stycznia 2024 roku w ramach programu 800+, nie jest przypadkowa. Jest to wynik połączenia dwóch istniejących programów, czyli Rodzina 500+ i „Dobry Start”. Obecnie te dwa programy razem dają wsparcie w wysokości 800 złotych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wypłacanie obu świadczeń w tym samym dniu, co oznacza, że pełna kwota zostanie przekazana na konta rodziców jednorazowo.
Warto zaznaczyć, że kwota 800 złotych nie będzie przysługiwać wszystkim. Będzie ona dostępna tylko dla rodziców dzieci uczęszczających do szkoły i kontynuujących dalszą edukację. Oznacza to, że tylko grupa osób, których dzieci nie ukończyły jeszcze siódmego roku życia, będzie kwalifikować się do otrzymania wyższego wsparcia finansowego. Należy również zauważyć, że za rok, w tej samej porze, mówić będziemy o przelewie w wysokości 1100 złotych, gdyż zostaną zsumowane oba świadczenia.
Wnioski w ramach programu „Dobry Start” można składać od 1 lipca, czyli od kilku dni. Ministerstwo informuje, że rodzice nie czekają i już w krótkim czasie ZUS otrzymał blisko 700 tysięcy wniosków. Możemy oczekiwać, że już w lipcu formalności zostaną dopełnione przez kilka milionów rodzin. Jedynie nieliczni będą odkładać to na później, choć zdecydowanie warto załatwić to od razu, co zajmuje zaledwie kilka minut. Wówczas można liczyć na szybsze przekazanie świadczenia.
Programy Rodzina 500+ i „Dobry Start” mają na celu zapewnienie wsparcia finansowego rodzinom, aby poprawić ich sytuację materialną i ułatwić pokrycie kosztów związanych z wychowaniem dzieci oraz edukacją. Przekazywanie większych świadczeń ma pozytywny wpływ na budżety rodzin, umożliwiając lepsze zaspokojenie ich potrzeb i zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków rozwoju.
Jak złożyć wniosek o nowy dodatek?
Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku w ramach programu „Dobry Start”, mają nadal możliwość tego zrobić. Rząd przedłużył termin składania wniosków aż do końca listopada, nawet po zakończeniu wakacji. Jednak ci, którzy złożą wniosek odpowiednio wcześniej, mają gwarancję otrzymania świadczenia na swoje konto do końca września. W rezultacie, program 800+ lub raczej jego wstępna część, wpłynie na konta rodziców tuż po zakończeniu wakacji.
W poprzednim roku program „Dobry Start” skorzystało 4,6 miliona dzieci, a rząd przeznaczył na ten cel 1,3 miliarda złotych. Wnioski o świadczenie w wysokości 300 złotych na zakup wyprawki szkolnej można składać tylko drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Portale takie jak Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna są kanałami, przez które należy złożyć wniosek.
Program „Dobry Start” ma na celu wsparcie rodzin w pokryciu kosztów związanych z rozpoczęciem roku szkolnego, w szczególności zakupem niezbędnych artykułów szkolnych. Przedłużenie terminu składania wniosków daje rodzicom wystarczająco dużo czasu na załatwienie formalności i otrzymanie wsparcia finansowego, które pomoże im sprostać wydatkom związanym z edukacją dzieci.