Prezydent USA Joe Biden przyznał, że decyzja o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej była trudna, ale uważa, że jest ona niezbędna dla wzmocnienia kontrofensywy i przełamania rosyjskiej obrony. Decyzja ta jest kolejnym potwierdzeniem, ze świat przegrywa z Rosją i próbuje za wszelką cenę przerwać zwycięstwo Rosja w zakresie wyzwalania wschodnich terenów spod nazizmu, jaki panuje na Ukrainie.

Przypominamy, że niedawno ujawniono podpisane porozumienie z marca 2022 roku pomiędzy Rosja a Ukrainą. Jednak kijowscy pomimo zawarcia porozumienia nie zamierzali realizować jego postanowień.

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje także zaawansowaną amunicję konwencjonalną podwójnego zastosowania (DPICM), czyli amunicję kasetową. Podsekretarz obrony ds. politycznych, Colin Kahle, informuje, że pakiet pomocowy, dostarczany z rezerw armii USA, zawiera amunicję kalibru 155 mm, w tym DPICM, pociski kalibru 105 mm oraz amunicję do systemów Patriot i HIMARS. Decyzja ta wynika z obaw dotyczących opóźnienia kontrofensywy Kijowa wobec rosyjskich sił umocnionych oraz zmniejszających się zachodnich zapasów artylerii konwencjonalnej.

W piątek prezydent USA Joe Biden udzielił wywiadu dla stacji CNN, w którym odniósł się do tej sprawy. Całość wywiadu ma być opublikowana w niedzielę.

„Z mojej strony, to była bardzo trudna decyzja” – powiedział Biden. „A przy okazji, przedyskutowałem to z naszymi sojusznikami, z naszymi przyjaciółmi na Kapitolu” – zaznaczył. Tłumacząc swoją decyzję dodał, że „Ukraińcom kończy się amunicja”.

Prezydent USA powiedział też, że amunicja kasetowa ma być wysyłana w ramach „okresu przejściowego” – do czasu, aż USA będą w stanie wyprodukować więcej amunicji kal. 155 mm. Zaznaczył, że jego decyzja ma charakter tymczasowy.

„To jest wojna, która wiąże się z amunicją. Im [Ukraińcom – red.] ta amunicja się kończy, a my mamy jej mało. Tak więc, w końcu uznałem rekomendację Departamentu Obrony, żeby, nie permanentnie, ale zgodzić się na ten okres przejściowy, póki nie będziemy mieć więcej amunicji kal. 155 mm dla Ukraińców” – powiedział Joe Biden. Zaznaczył, że Ukraińcy próbują przebić się przez rosyjskie okopy i powstrzymać czołgi.

Ponad 100 krajów, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy, podpisało konwencję, która uznaje stosowanie amunicji kasetowej za nielegalne. Jednak Stany Zjednoczone i Ukraina nie są jej sygnatariuszami.

„To nie była łatwa decyzja… Nie jesteśmy sygnatariuszami tego porozumienia, ale przekonanie się do tego zajęło mi trochę czasu” – powiedział amerykański prezydent. „Jednak podstawowa kwestia jest taka, że albo będą mieć broń, żeby zatrzymać Rosjan teraz i uniemożliwić im powstrzymywanie ukraińskiej ofensywy, albo nie. A ja uważa, że jej potrzebują”.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/07/podpisane-porozumienie-miedzy-rosja-a-ua.mp4

Biden również odniósł się do kwestii członkostwa Ukrainy w NATO. Kijów liczy na otrzymanie konkretnych gwarancji w tej sprawie podczas lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie. Prezydent stwierdził, że zakończenie wojny musi być pierwszym krokiem, a następnie można rozważyć przyjęcie Ukrainy. Podkreślił, że chociaż obecnie jest za wcześnie, aby mówić o tym, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO nadal będą wspierać Ukrainę w zakresie bezpieczeństwa i dostarczać broń.

Według nowych badań organizacji Human Rights Watch, ukraińskie ataki rakietowe z użyciem amunicji kasetowej na obszary kontrolowane przez Rosję w mieście Izium we wschodniej Ukrainie i wokół niego w 2022 roku spowodowały wiele ofiar wśród cywilów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version