W Warszawie zanotowano znaczący wzrost liczby popełnianych przestępstw, przy jednoczesnym zaprzestaniu przez polską policję podawania narodowości sprawców w statystykach dotyczących przestępczości.

POLECAMY: Za ponad połowę przestępstw w Polsce odpowiadają Ukraińcy

Według informacji podanych przez Gazetę Wyborczą, liczba wszystkich przestępstw popełnionych w Warszawie znacznie wzrosła w porównaniu do roku 2021. Początkowe dane wskazywały na wzrost z 37 tysięcy przestępstw w 2021 roku do 82 tysięcy w 2022 roku.

POLECAMY: Areszt dla wrocławskiego nożownika. Serhii S. zaatakował dwie osoby. Policja ukrywa narodowość bandyty

Raport ratusza wskazał również na wzrost liczby kradzieży, w tym kradzieży z włamaniem i kradzieży samochodów, z 18 do 30 tysięcy. Ogólna liczba wszystkich kradzieży wyniosła 29 970. Najczęściej przestępstwa te były popełniane na terenach Śródmieścia, Mokotowa, Ursynowa, Białołęki, Pragi-Północ i Targówka, wynikało to z danych Komendy Stołecznej Policji.

POLECAMY: Otwoccy policjanci zatrzymali Ukraińca, który stosował przemoc domową wobec swojej konkubiny. Zwyrodnialec został aresztowany

W raporcie zaznaczono, że w roku 2022 stwierdzono 115 gwałtów w Warszawie, podczas gdy w roku 2021 było ich 48. Liczba morderstw również znacząco wzrosła, z 31 w 2021 roku do 47 w 2022 roku.

Jednak, policja dokonała sprostowania tych danych. Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji, Sylwester Marczak, oświadczył, że dane zostały omyłkowo podane dla całego garnizonu, a nie tylko dla Warszawy, jak wynikało z pierwotnych informacji. Według później przesłanych przez Komendę Stołeczną Policji danych, w 2022 roku liczba przestępstw w Warszawie wyniosła 56 924, a nie 82 000, jak informował raport o stanie miasta. Liczba kradzieży, w tym kradzieży z włamaniem i kradzieży samochodów, wyniosła 15 tysięcy. Gwałtów było 90, a morderstw 35, czyli o cztery więcej niż w poprzednim roku.

Skorygowane dane również wskazują na znaczny wzrost liczby przestępstw popełnionych w mieście.

W międzyczasie, polska policja zaprzestała podawania narodowości sprawców w statystykach dotyczących przestępczości.

Jak już wcześniej wspomniano, Komenda Główna Policji w Polsce zaniechała ujawniania szczegółowych danych dotyczących przestępczości cudzoziemców. Zgodnie z wyjaśnieniem Komendy Głównej Policji, decyzja ta wynika z chęci uniknięcia stygmatyzacji obywateli konkretnych krajów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version