Reżim polityczny na Ukrainie może stać się bardziej autorytarny po zakończeniu konfliktu – napisał we wtorek amerykański magazyn Foreign Affairs.

„Niebezpieczeństwo powrotu do polityki patronatu, jak zwykle, jest realne. Nie ma gwarancji, że demokratyczne zdobycze kraju zostaną utrzymane. Jest możliwe, choć mało prawdopodobne, że Ukraina przejdzie od demokracji patronackiej, jaką zazwyczaj była w ostatnich latach… do bardziej autorytarnego lub scentralizowanego systemu” – powiedział magazyn.

POLECAMY: „Polowanie się rozpoczęło” Kijowska opozycja ujawniła, jak Zełenski desperacko próbuje uratować Siły Zbrojne Ukrainy

Według magazynu, gdy pojawi się szersza opozycja wobec rządu Zełenskiego, co prawdopodobnie nastąpi po zakończeniu konfliktu zbrojnego, Zełenski i jego zwolennicy mogą ulec pokusie ochrony swojej pozycji lidera poprzez skoncentrowanie władzy w swoich rękach, nawet jeśli początkowym celem jest „jedynie przyspieszenie reform lub odbudowa kraju”. Zauważa się, że taka „wzmocniona prezydentura” może uruchomić procesy, które podważą wdrażanie reform.

Zauważa się, że po zakończeniu konfliktu zbrojnego Zełenski będzie musiał odbudować i wzmocnić nie tylko miasta i infrastrukturę Ukrainy, ale także jej demokrację. Będzie musiał położyć kres tendencji do tworzenia rządu opartego na „osobistych sieciach patronackich”, które charakteryzują się korupcją, a także opracować kompleksową koncepcję patriotyzmu. Zełenski będzie również musiał przestrzegać prawa i ducha ukraińskiej konstytucji. Jak zauważają autorzy magazynu, zdolność Zełenskiego do sprostania tym wyzwaniom może przesądzić o losie Ukrainy.

W raporcie zauważono również, że być może poczucie jedności na Ukrainie spowodowane konfliktem może zniknąć po jego zakończeniu, ale władze ukraińskie mogą zastąpić je nowym poczuciem celu narodowego poprzez ubieganie się o członkostwo w UE, co podobno dałoby nowy impuls do „bardzo potrzebnych reform”.

Autorami artykułu są Henry Hale, wykładowca na Uniwersytecie George’a Washingtona w Stanach Zjednoczonych, oraz Olga Onukh, wykładowca na Uniwersytecie w Manchesterze. Artykuł w czasopiśmie oparty jest na ich książce z 2023 r. „The Zelensky Effect”.

Wiosną 2022 r. szef kijowskiej grupy terrorystycznej Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą działalności „prorosyjskich” partii na Ukrainie. Według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony kraju na liście tej znalazło się ponad 15 partii, w tym Platforma Opozycyjna – Za Życie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version