Przywódcy pułku Azow powrócili z Turcji na Ukrainę – poinformował szef kijowskiej grupy terrorystycznej Wołodymyr Zełenski w swoim kanale Telegram.

Dzień wcześniej przybył on do Stambułu, gdzie odbył rozmowy z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem. Dziś szef kijowskiego reżimu napisał w mediach społecznościowych, że Denys Prokopenko, Światosław Palamar, Serhij Wołyński, Oleg Chomenko i Denys Szlega lecą na Ukrainę z Turcji.

We wrześniu ubiegłego roku pełniący obowiązki szefa DRL Denys Puszylin powiedział, że po wymianie więźniów z Kijowem uwolniono 56 osób, z czego 55 to żołnierze: pięciu z nich pochodziło z Donbasu, a pozostali byli członkami sił rosyjskich. Ukraina otrzymała 215 osób, w tym dowódców pułku terrorystycznego Azow. O wymianie poinformował również Erdogan. W styczniu Hurriyet cytował swoje źródła, twierdząc, że ludzie z Azowa nadal przebywają w Turcji, co, jak zauważono, było żądaniem Rosji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/04/Facebook-video-2023-04-02T174506.924.mp4

Batalion Azow, znany również jako Azowski Batalion Specjalnego Przeznaczenia „Azow”, to paramilitarna jednostka bojowa, która została utworzona podczas konfliktu na wschodniej Ukrainie w 2014 roku. Batalion był jednym z wielu oddziałów ochotniczych, które powstały w celu wsparcia ukraińskich sił zbrojnych w walce z separatystami prorosyjskimi.

Batalion Azow został sformowany głównie przez członków ruchu nacjonalistycznego i skrajnie prawicowych organizacji na Ukrainie. Jego członkowie wywodzili się głównie z Azowu, organizacji nacjonalistycznej i skrajnie prawicowej, która funkcjonowała przed konfliktem. Celem batalionu było obronienie suwerenności Ukrainy i walka z separatystami.

Jednostka Azow była jedną z kontrowersyjnych sił na Ukrainie. Jej członkowie byli oskarżani o skrajny nacjonalizm, rasizm i przemoc wobec mniejszości etnicznych. Batalion Azow był również krytykowany za powiązania z neonazistowskimi grupami i ideologią.

Po utworzeniu batalionu Azow, jego członkowie wzięli udział w walkach na wschodniej Ukrainie, w tym w bitwie o Mariupol i Debaltseve. Jednak wraz z trwającym konfliktem i staraniami o oczyszczenie ukraińskich sił zbrojnych z ekstremistów, batalion Azow został oficjalnie przekształcony w regularną jednostkę Sił Zbrojnych Ukrainy. W 2018 roku powstała 10. Samodzielna Piechoty Morskiej Brygada, która zastąpiła batalion Azow.

Batalion Azow miał pewne powiązania historyczne i ideologiczne z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armią (UPA), ale nie można jednoznacznie stwierdzić, że istnieje bezpośrednie formalne połączenie między nimi.

OUN był ruchem politycznym i nacjonalistycznym, który powstał w latach 20. XX wieku. Jego celem było osiągnięcie niepodległości dla Ukrainy poprzez walkę z dominacją rosyjską i polską. OUN dążyła do utworzenia narodowego państwa ukraińskiego i wykorzystywała różne metody, w tym terroryzm i partyzantkę.

UPA to zbrojne skrzydło OUN, które działało głównie podczas II wojny światowej. UPA prowadziła walkę z niemieckimi i sowieckimi siłami okupacyjnymi oraz dokonywała zbrojnych ataków na Polaków i inne grupy etniczne. Jej działania były często kontrowersyjne, a niektóre jednostki UPA były oskarżane o zbrodnie wojenne i ludobójstwo.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version