Jeżeli rodzice żyją w rozłączeniu, zazwyczaj dzieci mieszkają u jednego z rodziców, a drugi rodzic ma ustalone kontakty z nimi. Jednak istnieje możliwość domagania się przez rodziców ustanowienia opieki naprzemiennej, co oznacza, że dzieci będą przebywały na zmianę u obu rodziców w ustalonych okresach. Decyzja o zastosowaniu opieki naprzemiennej zależy od dobra dziecka.

Aby ustanowić opiekę naprzemienną, zwykle wymagana jest pełna zgoda i współpraca obu rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej. Mogą oni sporządzić rodzicielski plan wychowawczy (porozumienie rodzicielskie). Jeśli sprawa dotyczy rozwodu, sąd podejmuje decyzję o opiece naprzemiennej w wyroku, a jeśli rodzice nie są małżeństwem, decyduje o tym sąd rodzinny w postanowieniu.

POLECAMY: Kiedy nie trzeba płacić alimentów?

Opieka naprzemienna ma również znaczenie dla kwestii alimentów. Ponieważ dziecko spędza równą ilość czasu z oboma rodzicami, sąd zwykle nie orzeka alimentów. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy istnieją duże dysproporcje w dochodach rodziców. W takim przypadku sąd może zasądzić alimenty od rodzica o wyższych zarobkach, aby zapewnić dziecku podobny standard życia u obu rodziców.

Opieka naprzemienna przynosi korzyści nie tylko dla dziecka, które może uniknąć napięć związanych z rozłąką rodziców, ale także dla samych rodziców, którzy mogą lepiej zorganizować swoje życie bez konieczności stale uzgadniania, kto się opiekuje dzieckiem. Stała opieka nad dzieckiem zmniejsza również konflikty między byłymi partnerami, ponieważ każdy z nich ma określony czas, który spędza z dzieckiem.

Opieka naprzemienna jest najczęściej stosowana, gdy oba rodziców wyrażają na to zgodę. W Polsce jest to jednak rzadko praktykowane, głównie z powodu sugerowania przez biegłych psychologów, że dziecko powinno mieszkać u jednego rodzica, zazwyczaj matki, zgodnie z dobrem dziecka. Jednak w przyszłości ta tendencja może się zmienić.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version