Fundacja Enea nabyła miecz za kwotę ćwierć miliona złotych. Miecz ten został przekazany o. Rydzykowi przez Jacka Sasina. Teraz sprawa zostanie skierowana do Najwyższej Izby Kontroli (NIK), a spółka opublikowała specjalne oświadczenie.

POLECAMY: Nagranie z Częstochowy, na którym Kaczyński wraz ze swoją wieruszką tańczy na Jasnej Górze, podbija internet

Podczas XXXII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę miało miejsce wiele emocji. Ważnym momentem był przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, w którym ostrzegał przed osobą, która chce zniszczyć naród oraz przed atakami na polską tożsamość. Obecni byli również rządowi urzędnicy, w tym Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro i Przemysław Czarnek, oprócz prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Na zakończenie wydarzenia miało miejsce uroczyste przekazanie miecza o. Tadeuszowi Rydzykowi przez Jacka Sasina. Pieniądze na zakup miecza pochodziły z Fundacji Enea. Wartość tego daru, która została ustalona przez Wirtualną Polskę, wynosi około ćwierć miliona złotych. Oprócz Jacka Sasina, w przekazaniu ostrza z czasów Mieszka I wziął udział także prezes Grupy Enea, Paweł Majewski. Miecz miał zostać zakupiony z prywatnych zbiorów antykwarycznych przez fundację Enei.

Rzecz ma trafić do Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Jednakże otwarcie muzeum planowane jest dopiero na październik, czyli w okolicach lub po wyborach. W związku z tym pojawiają się głosy sugerujące, że publiczny dar na wydarzeniu organizowanym przez rozgłośnię, w którym uczestniczył minister, stanowi element kampanii partyjnej.

Jan Strzeżek, lider Młodej Polski, ogłosił na Twitterze, że złożył wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie zasadności wydatku związanego z przekazaniem miecza o. Rydzykowi przez Jacka Sasina i prezesa Grupy Enea. Miecz ten kosztował 250 tysięcy złotych i został zakupiony przez Fundację Enea, będącą fundacją państwowego przedsiębiorstwa.

W odpowiedzi na te informacje, Fundacja Enea opublikowała oświadczenie, w którym wyjaśniono, że fundacja przekazała środki z Fundacji Tożsamość na zakup eksponatu dla Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. Miecz datowany na X/XI wiek będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających w ramach stałej wystawy. Fundacja podkreśliła, że podawanie informacji, jakoby „Fundacja Enea zakupiła eksponat dla Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka”, jest manipulacją.

Dodano również, że fundacja wielokrotnie wspiera zakupy związane z kulturą i sztuką jako element społecznej odpowiedzialności biznesu. Jako przykład podano dotację finansową, dzięki której dzieła z kolekcji króla Stanisława Augusta powróciły do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version