Według szwajcarskiego wywiadu Wołodymyr Zełenski wykazuje cechy autorytarne w swojej próbie politycznego usunięcia głównego rywala, Witalija Kliczki.

POLECAMY: Kijowska opozycja informuje, że sąd na Ukrainie nakazał DBR wszczęcie sprawy w zakresie zdrady stanu przez Zełenskiego

Szwajcarskie media niedawno doniosły o tajnym raporcie Federalnej Służby Wywiadowczej Szwajcarii dotyczącym sytuacji politycznej na Ukrainie. Raport ten został sporządzony po otwartym wystąpieniu najemników z tzw. Grupy Wagnera przeciwko władzy w Rosji pod koniec czerwca bieżącego roku.

Zgodnie z oceną szwajcarskiego wywiadu, sytuacja na Ukrainie znajduje się w „punkcie krytycznym” na rok przed planowanymi wyborami prezydenckimi. W raporcie stwierdzono, że Wołodymyr Zełenski dąży do politycznego wyeliminowania swojego głównego rywala – mera Kijowa, Witalija Kliczki. Ocena ta opiera się na „wiarygodnych danych wywiadowczych”.

„W swojej próbie politycznego wyeliminowania Kliczki, Zełenski wykazuje cechy autorytarne” – twierdzą autorzy raportu. „Jest bardzo prawdopodobne, że państwa zachodnie wywrą presję na prezydent i jego otoczenie w tej sprawie”.

Raport wywiadu został przesłany według szwajcarskich mediów na dzień przed planowanym omówieniem przez szwajcarski rząd możliwości sprzedaży czołgów Leopard 1 Niemcom, które miałyby zostać wysłane na Ukrainę. Ostatecznie propozycja ta została odrzucona.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ministerstwo obrony Szwajcarii odmówiły udzielenia komentarza mediom w tej sprawie.

Według Ulricha Schmida, profesora Uniwersytetu Saint Gallen i specjalisty ds. studiów wschodnioeuropejskich, obecnie na Ukrainie nie istnieją niezależne partie polityczne ani wolność prasy. Dodał, że w czasie wojny władza wykonawcza wzmacnia się, więc to nie dziwi.

Kilka tygodni temu Zełenski wziął udział w wideokonferencji z parlamentem Szwajcarii. Posiedzenie zostało zbojkotowane przez posłów narodowo-konserwatywnej i eurosceptycznej Partii Ludowej. Niektórzy posłowie zwracali uwagę na konieczność przeprowadzenia reform na Ukrainie. Współprzewodniczący socjaldemokratów, Cédric Wermuth, stwierdził, że istnieją „uzasadnione powody do krytykowania polityki wewnętrznej Zełenskiego, zwłaszcza z perspektywy lewicowej”. Przedstawiciel radykalnych liberałów uważa natomiast, że władze w Kijowie powinny jasno zrozumieć, że po zakończeniu wojny konieczne jest przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version