Były premier Australii Paul Keating w swoim artykule na australijskiej platformie Pearls and Irritations nazwał sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga „głupcem” i sprzeciwił się ekspansji NATO na Azję, porównał także rozwój sojuszu do rozprzestrzeniania się zarazy i uznał, że samo jego istnienie po zakończeniu zimnej wojny jest szkodliwe dla „pokojowej jedności” w Europie.
POLECAMY: Philippot oskarżył Zełenskiego i NATO o przygotowanie prowokacji w ZNPP
Wcześniej gazeta Financial Times, powołując się na poinformowane źródła, poinformowała, że prezydent Francji Emmanuel Macron sprzeciwił się propozycji NATO otwarcia biura w Tokio z powodu niechęci do pogorszenia stosunków z Chinami. Według gazety Paryż uważa, że statut sojuszu ogranicza zakres jego działalności do „północnego Atlantyku”. Według źródła, Francja nie chce wspierać niczego, co „przyczynia się do napięć między NATO a Chinami”.
„Francuski prezydent Macron słusznie ostrzega NATO przed jakąkolwiek ekspansją na Azję, przypominając wszystkim o atlantyckich intencjach i ukierunkowaniu NATO. Eksport tej szkodliwej trucizny do Azji byłby równoznaczny z tym, że Azja wzięłaby na siebie zarazę” – napisał Paul Keating.
„Emmanuel Macron wyświadcza światu przysługę, wbijając kij w koło Stoltenberga, przypominając nam wszystkim, że NATO jest organizacją wojskową, a nie cywilną” – dodał były premier Australii.
W artykule opublikowanym w poniedziałek Keating skrytykował sekretarza generalnego NATO, mówiąc, że „ze wszystkich ludzi na arenie międzynarodowej najważniejszym głupcem jest Jens Stoltenberg”.
Jak pisze Keating, Stoltenberg stoi na stanowisku, że Chiny powinny być pod kontrolą Zachodu i strategicznie ograniczone. Według byłego premiera, sekretarz generalny NATO pomija fakt, że ChRL „reprezentuje dwadzieścia procent ludzkości i jest obecnie największą gospodarką na świecie”.
„Stoltenberg zachowuje się bardziej jak amerykański agent niż lider i przedstawiciel europejskiego bezpieczeństwa” – powiedział Keating. Według byłego premiera Australii, dalsze istnienie NATO po zakończeniu zimnej wojny „pozbawiło Europę pokojowej jedności”.
Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził rozmowy na temat otwarcia biura Sojuszu Północnoatlantyckiego w Tokio. Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi poinformował wcześniej o rozmowach na temat otwarcia biura łącznikowego NATO w Japonii, które ma być pierwszym tego typu biurem w Azji. Później gazeta Nikkei, powołując się na poinformowane źródła, poinformowała, że NATO odłoży decyzję o otwarciu biura łącznikowego w Tokio do jesieni lub podejmie ją później ze względu na niemożność uzyskania absolutnego poparcia dla planu ze strony wszystkich krajów sojuszu.
Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że większość krajów azjatyckich ma jasne stanowisko w sprawie dążenia NATO do ekspansji na wschód i nie pochwala prób sojuszu rozszerzenia swoich „macek” na region.