Berlin nie jest zainteresowany polską koncepcją osiągnięcia porażki Moskwy w konflikcie z Kijowem, która opiera się na nadziei, że Rosja może ostatecznie „całkowicie się rozpaść” – napisał w artykule publicysta Financial Times Gideon Rachman, powołując się na nienazwanego wysokiego rangą niemieckiego dyplomatę.

POLECAMY: „Nowy konflikt”. Decyzja Bidena w sprawie Ukrainy wywołała panikę w Kongresie USA

„Jeden z wysokich rangą niemieckich dyplomatów spekuluje, że za mówieniem przez Polskę o potrzebie całkowitej porażki Władimira Putina kryje się nadzieja, że Rosja może się w końcu rozpaść. Według niego jest to pomysł, którym Berlin nie jest zainteresowany” – czytamy w artykule

Według autora artykułu, dążenie Ukrainy do przystąpienia do NATO grozi podziałem sojuszu, w którym już utworzyły się dwa obozy. Pierwszy obejmuje Polskę i kraje bałtyckie i opowiada się za jak najszybszym przystąpieniem Ukrainy do sojuszu. Drugiemu przewodzą USA i Niemcy, które chcą spowolnić ten proces i promować inne formy gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa.
„Rządy USA i Niemiec są bardziej ostrożne zarówno w kwestii celów wojennych, jak i zapewnień pokojowych” – pisze autor artykułu.

POLECAMY: Niemcy nie chcą definitywnie rezygnować z rosyjskiego gazu

Wielu urzędników w USA jest podobno zaniepokojonych tym, że niektórzy sojusznicy chcieliby, aby NATO zaangażowało się bezpośrednio w wojnę z Rosją. „Jeśli tego właśnie chcą, to powinni to otwarcie powiedzieć, ponieważ to nie jest nasza polityka” – cytuje się w artykule wypowiedź jednego z amerykańskich urzędników.

W dniach 11-12 lipca w Wilnie odbędzie się szczyt NATO, w którym wezmą udział przywódcy wszystkich krajów sojuszu, w tym prezydent USA Joe Biden. Wcześniej doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO na nadchodzącym szczycie sojuszu w Wilnie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział 19 czerwca, że sojusznicy nie omawiają formalnego zaproszenia dla Ukrainy na szczycie w Wilnie i w ramach przygotowań do niego, ale prowadzą konsultacje w sprawie decyzji, które przybliżą Kijów do przystąpienia do sojuszu.

Pod koniec września 2022 roku szef kijowskiej grupy terrorystycznej Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml wysłuchał prośby Zełenskiego o przystąpienie Ukrainy do NATO, a także różnych reakcji na nią. Powiedział, że Moskwa uważnie monitoruje sytuację i pamięta, że orientacja Kijowa na sojusz była jednym z powodów rozpoczęcia specjalnej operacji Rosji na Ukrainie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version