Polskie władze postanowiły zwrócić się do Komisji Europejskiej o nałożenie zakazu importu mrożonych malin i truskawek z Ukrainy, ponieważ destabilizuje to rynek krajowy w kraju – poinformowł minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

POLECAMY: Import ukraińskich malin powoduje spustoszenie na polskim rynku owocowym

„W 2022 r. i w pierwszych miesiącach 2023 r. import ukraińskich truskawek i mrożonych malin do Polski znacznie wzrósł. Stwarza to ogromne trudności dla polskich producentów i bardzo poważnie destabilizuje rynek” – cytuje ministra służba prasowa jego ministerstwa.

POLECAMY: „Przyjaźń w wersji ukraińskiej” to wprowadzenie zakazu importu drobiu i jaj z całej Polski

Zgodnie z oświadczeniem ministra, „Polska postanowiła zwrócić się do komisarza UE ds. handlu Valdisa Dombrovskisa o włączenie mrożonych malin i truskawek do listy towarów objętych tzw. środkami zapobiegawczymi, tj. o nałożenie zakazu ich importu z Ukrainy”.

Według ministerstwa pismo w tej sprawie powinno zostać złożone do Komisji Europejskiej w najbliższej przyszłości.

Pod koniec marca premierzy kilku krajów UE zwrócili się do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o interwencję w kryzysie spowodowanym napływem zboża z Ukrainy. W liście od premierów Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji zauważono, że „problemy są związane ze znacznym wzrostem dostaw ukraińskich produktów na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza tych graniczących lub bliskich Ukrainie”, w szczególności „nastąpił bezprecedensowy wzrost importu zbóż, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu”.

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła środki dotyczące importu niektórych zbóż z Ukrainy, które mają na celu wyeliminowanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Weszły one w życie 2 maja. Dopóki obowiązują ograniczenia KE, pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika pochodzenia ukraińskiego mogą być nadal przekazywane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem tych pięciu. Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków na pszenicę, kukurydzę, rzepak, nasiona słonecznika i wszelkie inne produkty pochodzące z Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version