W czwartek, 98 cudzoziemców podjęło próbę nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano również obywatelkę Ukrainy, przewożącą nielegalnych migrantów.

POLECAMY: W ręce pracowników KAS wpadł nietypowy przemyt z Ukrainy wart 95 tys. zł

Dnia 13 lipca, 98 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Także obywatelka Ukrainy została zatrzymana, gdy przewoziła nielegalnych migrantów.

W rejonie Mielnika, naruszając przepisy, 26 obywateli Indii usiłowało przedostać się na terytorium Polski. Natomiast w okolicach Krynek, 8 cudzoziemców pochodzących z Konga, Mali, Nigerii, Kamerunu i Gwinei przekroczyło graniczną rzekę Świsłocz. Działania mające na celu udaremnienie nielegalnej migracji prowadzili również funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych i Narewce.

Na terenie odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Mielniku zatrzymano 33-letnią obywatelkę Ukrainy. Przewoziła ona dwóch obywateli Syrii, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Polski, korzystając z samochodu z tablicami rejestracyjnymi z regionu Śląska.

Na odcinku odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Mielniku było niespokojnie. Granicę najpierw przekroczyła grupa 38 cudzoziemców, a następnie około 20 osób z białoruskiej strony obrzucało polski patrol kamieniami. Na szczęście nikomu nic się nie stało, chociaż pojazd służbowy został uszkodzony.

Funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z policjantami z Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuraturą Okręgową w Warszawie rozwiązali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem imigrantów z wschodniej granicy Polski do granicy z Niemcami. Od 2021 roku grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 200 cudzoziemcom, głównie z Bliskiego Wschodu.

Straż Graniczna poinformowała o tym w środowym komunikacie. „Śledczy zatrzymali 10 podejrzanych obywateli Polski, z których dwóch mogło kierować tą grupą. Szacuje się, że każdy migrant musiał zapłacić przemytnikom 5 tysięcy euro za przemyt” – informuje Straż Graniczna.

„Wyniki wielomiesięcznego śledztwa funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, przyniosły zatrzymanie 9 osób podejrzanych o działanie w grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusi do Polski. Zatrzymano również domniemanego kierownika grupy, który odbywał już karę pozbawienia wolności w innej sprawie. Wszyscy byli zaskoczeni, nie spodziewali się aresztowań” – podano w komunikacie.

Śledczy obecnie ustalają liczbę przemyconych przez tę grupę osób. Dotychczasowe wyniki śledztwa wskazują, że cudzoziemcy po przekroczeniu „zielonej granicy” byli przewożeni samochodami w kierunku granicy z Niemcami i tam zostawiani. Następnie migranci pieszo przekraczali granicę polsko-niemiecką, mając na celu dotarcie do krajów Europy Zachodniej. Większość z nich pochodziła z Bliskiego Wschodu. Śledczy zabezpieczyli również mienie podejrzanych, takie jak pieniądze, biżuterię o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także narkotyki i broń, które zostały przekazane do dalszych badań specjalistycznych – relacjonuje Straż Graniczna.

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie podejrzanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także prawie 50 zarzutów zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski przez cudzoziemców bez odpowiednich dokumentów potwierdzających ich prawo do wjazdu i pobytu w Unii Europejskiej.

Dwie osoby podejrzane są o kierowanie grupą, za co grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Osiem osób zostało tymczasowo aresztowanych. Straż Graniczna podkreśla, że sprawa jest nadal rozwijana.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version