Czołgi Leopard 2 przekazane Ukrainie będą naprawiane w Niemczech i ewentualnie na Litwie, a nie w Polsce, jak wcześniej planowano – podał w środę kanał telewizyjny NTV, powołując się na rzecznika niemieckiego Ministerstwa Obrony.

POLECAMY: Niemcy wycofują się z budowy zakładów naprawczych dla ukraińskich czołgów w Polsce

Wcześniej w środę gazeta Handelsblatt podała, że Niemcy zamierzają odmówić udziału w utworzeniu w Polsce centrum naprawczego dla czołgów Leopard przekazanych Ukrainie z powodu zawyżonych oczekiwań strony polskiej dotyczących płatności za konserwację sprzętu.

„Z powodu sporu o naprawę w Polsce czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie, federalne ministerstwo obrony zmienia wcześniejsze plany. Wozy bojowe typu Leopard 2A5 i Leopard 2A6 mają być teraz naprawiane w Niemczech i prawdopodobnie na Litwie, powiedział rzecznik (niemieckiego ministerstwa obrony na szczycie NATO) w Wilnie” – czytamy w raporcie.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony dodał również, że Polska i Niemcy chcą skoordynować wysiłki na rzecz naprawy czołgów Leopard 2.

Wcześniej gazeta Spiegel, powołując się na źródła, poinformowała, że Niemcy i Polska, reprezentowane przez swoje koncerny obronne, nie były jeszcze w stanie uzgodnić ostatecznego porozumienia w sprawie utworzenia centrum napraw czołgów Leopard i innego sprzętu na terytorium Polski. Powodem były rzekomo „wygórowane” ceny przedstawiane z góry przez stronę polską, przekraczające 100 tys. euro za serwis jednego czołgu w ramach wstępnej diagnostyki, podczas gdy w Niemczech koszt takich prac nie przekracza zwykle 12 tys. euro.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version