Jako rolnik prowadzący gospodarstwo rolne na terenie miasta, planuję wynajmować trzy pokoje w budynku mieszkalnym na terenie mojego gospodarstwa turystom w ramach agroturystyki, ponieważ okolica bardziej przypomina wieś niż miasto. Chciałbym dowiedzieć się, czy usługa najmu krótkoterminowego o charakterze agroturystycznym, którą świadczę, podlega zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych są wolne od podatku dochodowego, jeżeli osoby wynajmujące przebywają na wypoczynku, a liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione, aby to zwolnienie mogło być zastosowane:

  1. Najem dotyczy pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych.
  2. Budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje, jest położony na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym.
  3. Usługa polega na wynajmie pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku.
  4. Liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Celem tego zwolnienia jest wsparcie działalności agroturystycznej prowadzonej na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych. Należy jednak zauważyć, że zwolnienie to dotyczy tylko dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych i wyżywienia osób wynajmujących te pokoje (o ile spełnione są określone warunki).

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), termin „gospodarstwo rolne” odnosi się do definicji zawartej w ustawie o podatku rolnym (art. 2 ust. 4 ustawy o PIT). Gospodarstwo rolne oznacza obszar gruntów sklasyfikowanych jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na działalność gospodarczą inną niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, będący własnością lub w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki, niemającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

Aby skorzystać z omawianego zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, budynek mieszkalny, w którym znajdują się wynajmowane pokoje, musi być położony w gospodarstwie rolnym na terenach wiejskich. W przypadku opisywanej sytuacji, ten warunek nie jest spełniony, ponieważ gospodarstwo rolne, które jest własnością rolnika, znajduje się na terenie miasta. Zatem dochody, które rolnik uzyskuje z wynajmu pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym na swoim gospodarstwie rolnym, nie podlegają zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT (por. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2023 r., nr 0115-KDIT3.4011.263.2023.1.JS).

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 4, art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1130)
  • art. 1, art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 333)

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version