Według szacunków Urzędu Miasta Krakowa na rok 2022, odsetek cudzoziemców w populacji miasta wynosi już około 15%. W roku 2023 liczba osób zameldowanych w Krakowie z zagranicy przekroczyła 20 tysięcy.

POLECAMY: Rekordowa liczba Ukraińców i Białorusinów otrzymała w 2022 roku polskie obywatelstwo

Spośród nich, 7,7 tysiąca osób pochodziło z Ukrainy, 3,4 tysiąca z Białorusi, a 1,1 tysiąca z Indii – informuje portal Kraków Nasze Miasto, powołując się na dane z Urzędu Miasta Krakowa.

„W dalszym ciągu jednak odwołujemy się do szacunkowej liczby ogólnej migrantów w Krakowie na poziomie ok. 15 proc. mieszkańców miasta, zakładając wzrost liczby cudzoziemców w Krakowie po 24 lutego 2022 r.” – podano w sprawozdaniu z realizacji „Programu Otwarty Kraków” za 2022 rok.

Według danych Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, zaktualizowanych na 8 lutego 2023 roku, liczba cudzoziemców zameldowanych na pobyt stały i czasowy wyniosła ponad 20,3 tysiąca osób. Spośród nich, 4,4 tysiąca osób posiadało zameldowanie na pobyt stały, natomiast prawie 16 tysięcy osób na pobyt czasowy.

„W Krakowie najliczniejszą grupą w obydwu przypadkach byli Ukraińcy 6,5 tys. osób zameldowało się na pobyt czasowy, a 1,2 tys. osób na pobyt stały. Wysoko na liście zameldowanych na stałe znalazły się też Włochy (336 osób), Wielka Brytania (217 osób) i Rosja (213 osób). Pośród zameldowanych czasowo prym oprócz Ukrainy wiedzie Białoruś (3,4 tys. osób), Indie (1,1 tys. osób) i Rosja (632 osoby)” – poinformowała Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK.

Według danych z 31 maja 2023 roku, Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zarejestrował 1023 cudzoziemców. Od stycznia do maja wydano łącznie 6,8 tysiąca oświadczeń o „powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom” w Krakowie. Obywatele Białorusi (2,5 tysiąca osób), Ukrainy (2,2 tysiąca osób), Gruzji (1,4 tysiąca osób), Mołdawii (441 osób) i Armenii (141 osób) otrzymali te oświadczenia.

Aktualnie, w wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie Krakowa naukę pobiera 13,1 tysiąca obcokrajowców, w tym 3,6 tysiąca w przedszkolach, 7,6 tysiąca w szkołach podstawowych, 867 osób w liceach ogólnokształcących oraz blisko 1,1 tysiąca osób w zawodówkach i technikach.

W roku akademickim 2021/2022 na uczelniach wyższych naukę pobierało 8,1 tysiąca obcokrajowców.

W ostatnim czasie wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, że Polska dynamicznie rozwija się jako kraj imigracyjny. Dane rządu wskazują, że w 2022 roku wydano niemal 365,5 tysiąca zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego ponad 136 tysięcy zezwoleń dotyczyło osób z krajów muzułmańskich, głównie z Azji Centralnej.

W czerwcu 2022 roku think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”, poświęcony kwestii imigracji. Materiał ten został szeroko omówiony w największych polskich mediach, w tym w Polskiej Agencji Prasowej. Ambasada Ukrainy w Polsce objęła ten projekt patronatem honorowym, a jego finansowanie częściowo wspierała Fundacja im. Stefana Batorego. Dokument wskazywał na zmianę Polski z państwa emigracyjnego w państwo imigracyjne.

Przypominamy, że w 2021 r., przed inwazją na nasz kraj „gości” z Ukrainy pod przykrywką „wojny”, w urzędach ds. cudzoziemców odnotowano rekordową liczbę wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce oraz oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników z krajów wschodnich. Wówczas wydano prawie 3 miliony takich dokumentów, co stanowiło wzrost o ponad 30% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version