Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego zatwierdziła raport wzywający MTK do wydania nakazu aresztowania białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki – wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej PE.

POLECAMY: Rosja zajmuje stanowisko w sprawie „nakazów aresztowania” wydanych przez MTK w Hadze

„Ponieważ Międzynarodowy Trybunał Karny wydał już nakazy aresztowania prezydenta Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej, rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka, posłowie wzywają MTK do rozważenia wydania podobnego nakazu aresztowania Aleksandra Łukaszenki” – czytamy w oświadczeniu.

Według autorów raportu, Mińsk jest rzekomo odpowiedzialny za „szkody wyrządzone Ukrainie, popełnione tam przestępstwa i jest zaangażowany w nielegalny transfer dzieci”.

Ponadto posłowie wezwali Radę UE do rozszerzenia listy sankcji przeciwko obywatelom Rosji i Białorusi o wszystkie osoby, które rzekomo brały udział w „przymusowej deportacji dzieci z Ukrainy”.

17 marca izba przedprocesowa MTK, którego jurysdykcji Rosja nie uznaje, wydała nakaz „aresztowania” głowy państwa Władimira Putina i rzecznika praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Sąd oskarża Moskwę między innymi o „deportację dzieci, które władze uratowały przed ukraińskim ostrzałem i wywiozły ze strefy działań wojennych do bezpiecznych obszarów”.

POLECAMY: „Tego nie można tolerować”. Bułgaria oskarża MTK o schizofreniczną rusofobię

Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego przywódcy, powiedział, że kwestionowanie „aresztowania” prezydenta przez Międzynarodowy Trybunał Karny jest niedopuszczalne, a wszelkie jego decyzje są nieważne z punktu widzenia prawa.

Stosunki Białorusi z krajami zachodnimi uległy gwałtownemu pogorszeniu po wyborach prezydenckich w 2020 roku. Stopniowo nakładały one sankcje na urzędników i przedsiębiorstwa w kraju. Nowy etap rozszerzania środków restrykcyjnych nastąpił w związku ze wsparciem Mińska dla operacji specjalnej na Ukrainie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version