Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego o „aresztowaniu” Władimira Putina i rzecznika praw dziecka Marii Lvova-Belova są prawnie nieważne – poinformowała na swoim kanale w Telegramie rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

„Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają dla naszego kraju żadnego znaczenia, także z prawnego punktu widzenia” – podkreśliła dyplomatka.

POLECAMY: Cyrk ukraiński nabiera sił! Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego MTK i nie ma żadnych zobowiązań z niego wynikających – zaznaczyła przedstawicielka agencji.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/01/kto-zabija-na-ukrainie-TVP.mp4
Kto zabija na Ukrainie. Prawda, która obecnie jest ukrywana.

„Rosja nie współpracuje z tym organem, a ewentualne 'recepty’ aresztowania emanujące z Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości będą dla nas prawnie nieważne” – powiedziała Zacharowa.

Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłosiła w piątek nakazy „aresztowania” Putina i Lvova-Belova, oskarżając ich o „nielegalne wywiezienie dzieci z Ukrainy”.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow podkreślił, że samo pytanie jest nie do przyjęcia. Rosja nie uznaje jurysdykcji MTK, a wszelkie jego decyzje są z prawnego punktu widzenia nieważne.

Lvova-Belova, komentując sytuację, powiedziała, że w ten sposób społeczność międzynarodowa docenia jej pracę na rzecz pomocy dzieciom wynoszonym ze strefy wojny i tworzenia dla nich dobrych warunków życia. Wyraziła gotowość do dalszej pracy w tym kierunku.

Z kolei Przewodniczący Komisji Konstytucyjnej Rady Federacji Rosyjskiej Andrey Klishas powiedział, że MTK nie miał podstaw prawnych do podjęcia takiej decyzji i obrała drogę samolikwidacji. Przypomniał, że organizacja ta nie jest uznawana przez wiele państw, w tym stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version