Przystąpienie Ukrainy do UE może zająć w najlepszym razie kilka lat, a realistyczny plan w tym zakresie „nie został jeszcze przedstawiony” – donosi Wall Street Journal.

„Ukraińskie starania o szybkie członkostwo w NATO nie powiodły się w zeszłym tygodniu. Jej droga do członkostwa w UE wygląda na równie wyboistą, pomimo wsparcia ze strony Brukseli…… Członkostwo w UE jest w najlepszym razie odległe o lata” – napisano w publikacji.

Zdaniem Fabiana Zuleega, dyrektora wykonawczego think tanku European Policy Centre (EPC), „istnieje powszechna opinia, że przystąpienie Ukrainy do UE jest imperatywem geopolitycznym, ale to niekoniecznie oznacza, że tak się stanie”. Według niego „nie ma obecnie realistycznego planu na stole”.

Według gazety, Komisja Europejska przedstawi jesienią oficjalny raport na temat postępów Kijowa w realizacji zadań niezbędnych do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Według dyplomatów, w przypadku pozytywnej oceny, przywódcy UE otrzymają silny impuls do uzgodnienia w grudniu rozpoczęcia negocjacji.

Wcześniej ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że Kijów zmierza w kierunku integracji z UE „z maksymalną prędkością przelotową”; jeśli nie wystąpią zdarzenia siły wyższej, negocjacje w sprawie członkostwa w UE mogą rozpocząć się przed końcem 2023 roku.

Wcześniej Komisja Europejska określiła warunek w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE, co oznacza, że kraj musi spełnić siedem wymagań, aby nie utracić tego statusu. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów oraz kontynuować walkę z korupcją.

Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja posiada status kandydata od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Ostatnim krajem, który do tej pory dołączył do UE była Chorwacja – stało się to w 2013 roku, a proces ten trwał dziesięć lat.

Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego 2022 roku. Prezydent Mołdawii Maia Sandu również podpisała wniosek republiki o przystąpienie do UE w marcu ubiegłego roku, zauważając, że proces integracji europejskiej powinien zostać przyspieszony. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version