Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o strategicznych inwestycjach w sieciach przesyłowych, która ma na celu uproszczenie procedur związanych z elektroenergetycznymi sieciami przesyłowymi i dystrybucyjnymi. Nowe rozwiązania mają skrócić procesy związane z inwestycjami w sieciach elektroenergetycznych o znaczeniu dla krajowego rynku energii oraz zwiększyć bezpieczeństwo związanego z nimi skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Wprowadzona nowela ustawy definiuje pojęcie „inwestycji towarzyszącej” jako zadanie inwestycyjne powiązane funkcjonalnie ze strategicznymi inwestycjami w sieciach przesyłowych dystrybucyjnych o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV. To może obejmować istniejące linie elektroenergetyczne, tymczasowe obiekty budowlane, obiekty sieci gazowej, sieci i przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne, infrastrukturę drogową lub kolejową oraz ogólnodostępne stacje ładowania.

Nowy przepis art. 2a umożliwia rządowi określenie za pomocą rozporządzenia wykazu inwestycji towarzyszących, które obejmują przebudowę lub remont istniejących linii elektroenergetycznych w sieciach dystrybucyjnych o napięciu równym lub wyższym niż 110 kV, podlegających przepisom ustawy o przesyłowej.

Nowa ustawa wprowadza także definicje terminów „sieć dystrybucyjna” oraz „strategiczna inwestycja w sieci dystrybucyjnej”.

Zmiany wynikające z nowelizacji dotyczą również postępowań w sprawach nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, które będą stosowane w przypadku braku danych w katastrze nieruchomości umożliwiających ustalenie danych osobowych, takich jak adres zamieszkania, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości. Wskazano, że niektóre przepisy ustawy będą stosowane bezpośrednio do strategicznych inwestycji w sieciach dystrybucyjnych, a inne odpowiednio, a niektóre zostaną wyłączone.

Ustawa określa również sposób informowania o zamiarze wywłaszczenia nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

Nowe przepisy usuwają czasowe ograniczenie dla stosowania uproszczonych procedur w realizacji strategicznych inwestycji w sieciach przesyłowych. Oznacza to, że ustawa przestaje mieć charakter epizodyczny i staje się stałym aktem prawnym w krajowym porządku prawnym, pozwalając na stałe odstępstwa od stosowania określonych przepisów ustawy.

Załącznik do ustawy, który dotychczas obejmował 52 strategiczne inwestycje w sieciach przesyłowych, obejmie teraz 85 inwestycji w sieciach przesyłowych oraz 81 inwestycji towarzyszących.

Ponadto nowe przepisy wprowadzają wyjątek od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę podbudowy linii elektromagnetycznych, wymagając jedynie zgłoszenia takiej inwestycji.

Nowa nowelizacja ustawy wprowadza również obowiązki związane z uruchomieniem i funkcjonowaniem centralnego systemu informacji rynku energii. Właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości będą zobowiązani do udostępnienia nieruchomości w celu wykonania czynności związanych z przebudową urządzeń, w przeciwieństwie do obecnych przepisów, które obejmują jedynie udostępnienie w celu konserwacji lub usuwania awarii.

Nowelizacja obejmuje również zmiany w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, ustalając terminy składania wniosków dotyczących poszczególnych badań technicznych punktów bunkrowania skroplonym gazem ziemnym.

Podano, że ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 8, które zmieniają ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, które wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version