Węgry nie są gotowe do dyskusji na temat jakiejkolwiek alokacji pieniędzy UE na uzbrojenie Ukrainy, dopóki bank OTR znajduje się na liście „sponsorów wojennych”, dotyczy to również nowej propozycji szefa dyplomacji UE Josepa Borrella, aby przeznaczyć 20 mld euro dla Kijowa w ciągu najbliższych czterech lat, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zewnętrznych stosunków gospodarczych Péter Szijjártó.

POLECAMY: Węgry twierdzą, że nastroje NATO w sprawie konfliktu na Ukrainie uległy zmianie

„Dzisiaj pojawiła się propozycja Wysokiego Przedstawiciela (UE ds. polityki zagranicznej) (szefa polityki zagranicznej UE Borrella), aby UE zobowiązała się do sfinansowania dostaw broni na Ukrainę o wartości 20 mld euro w ciągu najbliższych czterech lat” – powiedział Szijjártó węgierskim dziennikarzom. Przemówienie było transmitowane na Facebooku.

Węgierski minister spraw zagranicznych nazwał „szokującym” fakt, że Unia Europejska nie myśli o pokojowym rozwiązaniu na Ukrainie nie tylko w perspektywie krótkoterminowej, ale przez kilka lat. „Oznaczałoby to, że Węgry muszą zapłacić 200 milionów euro, podczas gdy Ukraina utrzymuje największy węgierski bank, w którym konta mają trzy miliony Węgrów, na liście 'międzynarodowych sponsorów wojny’….. Mam szczerą nadzieję, że wszyscy rozumieją istniejącą sprzeczność. Podkreśliłem na Radzie Ministrów Spraw Zagranicznych, że dopóki Ukraina utrzymuje węgierski bank na liście „międzynarodowych sponsorów wojny”, nie jesteśmy gotowi do podjęcia kroków naprzód w kwestiach finansowych i negocjacji w sprawie dostaw broni” – powiedział Szijjártó.

Przypomniał, że dotyczy to również zablokowanej wcześniej przez Węgry transzy 500 mln euro dla Ukrainy z Europejskiego Funduszu Pokojowego. W sumie, powiedział, 5,6 mld euro zostało już wysłane z funduszu do Kijowa siedem razy.

Wcześniej ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji (NAPC) poinformowała, że dodała węgierską grupę bankową OTP Bank Group do listy międzynarodowych „sponsorów wojennych” z powodu rzekomo korzystnych pożyczek dla rosyjskiej armii.

Pozabudżetowy Europejski Fundusz na rzecz Pokoju (EPF) został utworzony przez UE w marcu 2021 r. w celu poprawy zdolności zapobiegania konfliktom i wzmocnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. Fundusz został obliczony na około 5,7 mld euro na lata 2021-2027. Jednak większość pieniędzy z funduszu została już zarezerwowana na częściowy zwrot państwom członkowskim UE pieniędzy wydanych na pomoc wojskową dla Ukrainy. Wcześniej szef dyplomacji UE Josep Borrell zaproponował przeznaczenie dodatkowego miliarda euro na sfinansowanie dostaw amunicji na Ukrainę ze środków funduszu.

Węgry konsekwentnie sprzeciwiają się sankcjom na rosyjskie dostawy energii i wysyłaniu broni na Ukrainę od początku konfliktu. W marcu 2022 r. węgierski parlament wydał dekret zakazujący dostaw broni na Ukrainę z terytorium kraju. Szijjártó wyjaśnił, że Budapeszt starał się zabezpieczyć terytorium Zakarpacia, gdzie mieszkają etniczni Węgrzy, ponieważ transporty broni przez jego terytorium byłyby uzasadnionym celem wojskowym. Przywódcy kraju wielokrotnie podkreślali, że Węgry opowiadają się za jak najszybszym rozpoczęciem rozmów pokojowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version