W sobotę w Lublinie doszło do zniszczenia wystawy zatytułowanej „Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego”. Otwarcie wystawy miało miejsce w czasie obchodów 80. rocznicy Krwawej Niedzieli. Policja rozpoczęła poszukiwania sprawców tego aktu wandalizmu.

POLECAMY: Sierakowski na ukraińskim portalu relatywizuje „Rzeź Wołyńską”. Reaguje wiceszef MSZ

Wystawa, którą zniszczono, była poświęcona kościołom na Wołyniu i została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Jej otwarcie miało towarzyszyć Narodowemu Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Zdarzenie zostało zgłoszone przez portal Tysol.pl, a rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, nadkom. Kamil Gołębiowski, potwierdził, że w sobotę agresywna grupa młodych osób wdała się w szarpaninę z ochroniarzem i zakłócała spokój przechodniów w centrum Lublina. W wyniku tego zajścia, trzy plansze wystawy na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie uległy uszkodzeniu.

„Grupa dokonała uszkodzenia trzech plansz na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przesłuchaliśmy pokrzywdzoną instytucję, typujemy sprawców i zabezpieczamy monitoringi. To typowy akt wandalizmu” – podkreślił rzecznik.

POLECAMY: Lwowskie chamy domagają się przywrócenia tytułu „bohatera Ukrainy” Banderze i Szuchewyczowi

Dyrektor lubelskiego oddziału IPN, Robert Derewenda, potwierdził, że wystawa przedstawiała wybrane grafiki autorstwa Włodzimierza Sławosza Dębskiego, pochodzące ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie. Te grafiki zostały zestawione z archiwalnymi fotografiami kościołów i kaplic na Wołyniu, wraz ze współczesnymi zdjęciami tych samych obiektów lub miejsc. Całość wystawy była uzupełniona krótkimi informacjami dotyczącymi historii poszczególnych parafii, kościołów i kaplic.

IPN podkreślił, że większość prezentowanych na wystawie obiektów kultu religijnego już nie istnieje, część jest obecnie w administracji Kościoła rzymskokatolickiego lub spełnia inne funkcje, a osiem pozostaje w trwałej ruinie. Wystawa miała za zadanie uświadomić straty w dziedzictwie kresowym, szczególnie w dziedzinie budownictwa i sztuki sakralnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version