Senat wprowadził w piątek kilka poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego, które przewidują zaostrzenie kar za szpiegostwo. Teraz nowela wróci jeszcze do Sejmu. Za nowelizacją wraz z poprawkami zagłosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

POLECAMY: Ostrzejsze kary za szpiegostwo. Sejm dokonał kontrowersyjnej nowelizacji prawa karnego

Poprawki, które Senat przyjął, zostały przedłożone przez senackie komisje – ustawodawczą oraz praw człowieka, praworządności i petycji. Trzy z nich mają charakter redakcyjny, a czwarta dotyczy kwestii, która była kontrowersyjna podczas obrad komisji. Senatorowie krytykowali zapis mówiący, że o zachowaniu materiałów pozyskanych przez służby, istotnych dla bezpieczeństwa państwa, miałby decydować Prokurator Generalny na wniosek szefa ABW. Senacka poprawka sugeruje, że o tym miałby orzekać Sąd Okręgowy w Warszawie na pisemny wniosek szefa ABW, po uzyskaniu pisemnej zgody Prokuratora Generalnego.

Nowelizacja przede wszystkim zakłada wprowadzenie surowszych kar za szpiegostwo. Obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi od roku do 10 lat więzienia, ale po zmianie miałaby wynosić od 5 do 30 lat więzienia. Za udzielanie wiadomości w celu szpiegostwa, grozi dziś 3 lata więzienia, a zmiany zakładają, że za ten czyn będzie grozić 8 lat więzienia lub nawet dożywocie.

Kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski miałoby być karane od 10 lat więzienia do dożywocia, w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat. Dożywocie miałoby także grozić temu, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu „dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

Nowelizacja Kodeksu Karnego przewiduje także kary dożywotniego pozbawienia wolności dla funkcjonariuszy publicznych i osób „pełniących dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową”, które działają na rzecz obcego wywiadu. Natomiast osoba biorąca udział – bez zgody właściwych organów – w działalności obcego wywiadu na terenie Polski, ale nie skierowanej przeciwko Polsce, będzie podlegać karze do ośmiu lat więzienia.

Za prowadzenie dezinformacji, czyli rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mających na celu poważne zakłócenia w ustroju lub gospodarce, grozić będzie kara co najmniej 8 lat więzienia.

Nie będą podlegać karom osoby, które dobrowolnie zrezygnowały z dalszej działalności na rzecz obcego wywiadu i ujawniły przed polskimi służbami „wszystkie istotne okoliczności popełnionych czynów”.

Inne zmiany dotyczą m.in. zakazów fotografowania i utrwalania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Osoby, które bez zezwolenia fotografują lub filmują takie obiekty, będą podlegać karze aresztu lub grzywny, a także możliwy będzie przepadek przedmiotów służących do popełnienia tego czynu.

Część przepisów karnych z nowelizacji wejdzie w życie jednocześnie z ogólną i gruntowną reformą Kodeksu Karnego, co jest przewidziane na 1 października. Pozostała część nowelizacji zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version