Nowelizacja Kodeksu Karnego, która została przyjęta przez Sejm w piątek wieczorem, przewiduje zaostrzenie kar za szpiegostwo. Teraz projekt trafi do Senatu. Przypominamy, że przepisy przyznają służbom zbyt dużą władzę w zakresie monitorowania i ścigania jednostek podejrzanych o szpiegostwo. Istnieje obawa, że władze mogą nadużywać tych uprawnień, co prowadzi do naruszenia prywatności obywateli i ograniczenia ich swobód obywatelskich.

Szczegółowa analiza kolejnej reżimowej i antykonstytucyjnej ustawy w wykonaniu pisowskiej dyktatury znajduje się w artykule: Tajne służby w radze Sądu. PiS proceduje reżimową ustawę zmieniającą prawo karne ws. szpiegostwa

Za zmianami w Kodeksie Karnym w tej sprawie głosowało 271 posłów, jeden był przeciwny, a 179 wstrzymało się od głosu.

Za głosowali wszyscy posłowie PiS, większość PSL-KP i Konfederacji oraz Paweł Poncyljusz z KO. Przeciwny był Artur Dziambor z Wolnościowców, a wstrzymał się niemal cały klub KO oraz Lewica i Polska2050.

Propozycje takich zmian przedstawili posłowie PiS w kwietniu tego roku. Podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie w połowie czerwca Jarosław Krajewski (PiS) w imieniu autorów zmiany podkreślał, że „dzisiaj jak nigdy wcześniej powinniśmy wspólnie i w porozumieniu walczyć o bezpieczeństwo naszych rodaków poprzez ograniczanie i minimalizowanie zagrożeń ze strony obcych służb specjalnych, a w szczególności ze strony imperialnej Rosji”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Totalitaryzm pogłębia się. PiS chce dożywocia za szpiegostwo i 8 lat za „dezinformację”

„Przekraczając podziały polityczne, powinniśmy być jednym frontem, zjednoczeni i gotowi do wzmocnienia skuteczności instytucji państwa w walce ze szpiegami i wrogami ojczyzny, którzy stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia Polek i Polaków” – mówił Krajewski wtedy.

Nowelizacja zakłada głównie surowsze kary za szpiegostwo. Obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi od roku do 10 lat więzienia. Po zmianie będzie to od 5 do 30 lat więzienia. Dziś za szpiegostwo polegające na udzielaniu informacji grozi 3 lata więzienia. Zmiany przewidują, że za ten czyn będzie grozić 8 lat więzienia lub nawet dożywocie.

Kara za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski wzrośnie z obecnych 5 lat więzienia do 10 lat więzienia lub dożywocia. Dożywocie grozi również temu, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu „dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

Dożywotnie pozbawienie wolności grozi także funkcjonariuszowi publicznemu oraz osobie „pełniącej dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową” działającej na rzecz obcego wywiadu. Osoba, która bierze udział – bez zgody odpowiednich organów – w działalności obcego wywiadu na terenie Polski, ale nie skierowanej przeciwko Polsce, podlegać będzie karze do 8 lat więzienia.

Kary nie będą dotyczyć osób, które dobrowolnie zrezygnują z dalszej działalności na rzecz obcego wywiadu i ujawnią polskim służbom „wszystkie istotne okoliczności popełnionych czynów”.

Inne zmiany dotyczą m.in. zakazu fotografowania i filmowania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Osoba, która bez zezwolenia będzie fotografować lub filmować taki obiekt, podlegać będzie karze aresztu lub grzywny, a także możliwości przepadek przedmiotów używanych do popełnienia tego czynu.

Posłowie wcześniej, w piątek, przyjęli dziewięć poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu przez klub PiS. Poprawki te zmieniły i doprecyzowały szereg przepisów, rozszerzając jednocześnie możliwość współpracy z sojuszniczymi służbami wywiadowczymi.

Wprowadzenie większości przepisów karnych z tej nowelizacji zostało zsynchronizowane z wejściem w życie ogólnej i gruntownej reformy Kodeksu Karnego, która ma nastąpić 1 października tego roku. Pozostałe części nowelizacji mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version