W pierwszym półroczu 2023 roku opublikowano 19,6 tysiąca stron aktów prawnych, co stanowi wzrost o 35 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma audytorsko-doradcza Grant Thornton oszacowała, że w Polsce w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydano 805 ustaw, rozporządzeń oraz umów międzynarodowych, zajmujących 19 576 stron maszynopisu. To oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku i o 134 proc. w stosunku do okresu styczeń-czerwiec 2021 roku.

Grant Thornton przewiduje, że jeśli tempo produkcji przepisów będzie takie samo w drugiej połowie 2023 roku, to ustanowiony zostanie rekord objętości prawa wydawanego w ciągu jednego roku – 42,9 tysiąca stron maszynopisu. To o 7,6 tysiąca stron więcej niż dotychczasowy rekord z roku 2016, kiedy liczba stron nowego prawa wyniosła 35,6 tysiąca.

W latach po 2016 roku trend masowej produkcji prawa nieco osłabł, ale w 2020 roku wydano prawie 15 tysięcy stron nowych przepisów. Premier Mateusz Morawiecki deklarował ograniczanie biurokracji, ale liczba stron prawa znowu zaczęła rosnąć.

Raport autorstwa firmy Grant Thornton zaznacza, że głównym powodem wzrostu objętości nowych przepisów są rozporządzenia ministra klimatu i środowiska dotyczące siedlisk zwierząt i gospodarowania wodami. Przepisy te składają się m.in. z obszernych map, tabel z współrzędnymi geograficznymi i wyliczeń gatunków flory i fauny chronionych. Wyłączając te przepisy środowiskowe, nadal obserwuje się wyraźny wzrost objętości prawa – o 70 proc. w pierwszym półroczu 2023 roku w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Autorzy raportu mają nadzieję, że wyniki ich badania spowodują działania rządzących w celu zahamowania tempa legislacyjnego. Przewidywanie produkcji prawa na cały rok jest trudne, ponieważ może wpłynąć na to przerwa w obradach Sejmu związana z kończącą się kadencją i zbliżającymi się wyborami. Obecnie zaplanowano rozpatrzenie kilkudziesięciu ustaw na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 28 lipca i może ich być nawet 54.

Możliwe kolejne posiedzenia

Na razie nie zaplanowano więcej posiedzeń Sejmu w tej kadencji, ale nieoficjalne zapowiedzi sugerują, że dodatkowe posiedzenia mogą się odbyć.

Wiele rządowych projektów czeka na rozpatrzenie, z których kilka zostało przyjętych przez Radę Ministrów w ostatnich tygodniach. Rząd podkreśla, że te projekty są bardzo istotne. Przykładem jednego z projektów jest propozycja zmiany niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców, który liczy 56 stron.

Ponadto, pakiet proponowanych zmian ustawowych dotyczących rozwoju e-administracji ma aż 93 strony.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version