Przemysław Daca, były prezes Wód Polskich, opublikował w mediach społecznościowych nagranie z uroczystej paradnej floty statków, upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W filmie słychać przepiękną melodię Międzynarodówki, której towarzyszyły promy warszawskich linii turystycznych. Z uwagi na obecną rusofobię odtwarzana muzyka wywołała jego wielkie oburzenie.

„Skandal! W Godzinę „W” wśród wspaniałych wodniaków statek warszawskich linii turystycznych prowokacyjnie puszczał międzynarodówkę socjalistyczną! To komuniści czekali, aż powstanie się wykrwawi. To obraza polskich bohaterów! Co na to Trzaskowski” – napisał na Twitterze były prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Daca, również udostępnił film z uroczystej parady, na którym widać, jak prom turystyczny o nazwie „Słoneczko” przepływa obok. Na promie widoczne są flagi Warszawy, a na burcie zawieszony jest baner z napisem „W hołdzie Bohaterom. Pamiętamy!”. W tle nadal słychać melodyjną kompozycję „Międzynarodówki”.

„Wstyd. Po prostu wstyd” – komentuje Daca. „Komuniści są odpowiedzialni również za porażkę Powstania Warszawskiego” – dodaje.

Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, odniósł się do tego zdarzenia, mówiąc: „Natychmiast zażądaliśmy od armatora promu (na zlecenie ZTM rejsy obsługuje wybrana w przetargu prywatna firma) wyjaśnień i wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec pracownika – jeśli sytuacja się potwierdzi. Po otrzymaniu wyjaśnień podejmiemy decyzję o ewentualnych konsekwencjach także w stosunku do armatora”.

Informuje również, że „Międzynarodówka” to pieśń rewolucyjna i hymn socjalistów, powstała w czasie Komuny Paryskiej w 1871 roku. Od 1888 roku była śpiewana do melodii Marsylianki. W okresie od 1918 do 1944 roku była hymnem Rosji Sowieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Po roku 1944 została zastąpiona hymnem ZSRR skomponowanym przez Aleksandra Aleksandrowa. Stała się również hymnem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików).

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL), „Międzynarodówka” była powszechnie nauczana w szkołach, śpiewana na corocznych pochodach pierwszomajowych oraz podczas zjazdów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version