Możliwa orientacja nowych władz Nigru na współpracę z Rosją wywołała prawdziwą panikę na Zachodzie, który traci ostatniego sojusznika w regionie Sahelu – pisze turecki Sabah.

Jak zauważa publikacja, wojskowy zamach stanu, który miał miejsce 26 lipca, nadal odbija się echem na świecie. Podczas gdy kraj pozostaje w impasie, rosyjskie flagi w rękach niektórych zwolenników zamachu stanu wywołały alarm na Zachodzie.

„Wielu ekspertów postrzega zamach stanu w Nigrze jako przejście tego najbardziej lojalnego sojusznika Zachodu w regionie Sahelu pod wpływy Rosji” – czytamy w artykule. Według autora, po zamachach stanu w Mali, Gwinei, Burkina Faso i Republice Środkowoafrykańskiej, kraje te zdystansowały się od Zachodu i zbudowały silne relacje z Rosją, co było „tragedią dla USA i UE”.

Tymczasem Niger, jak zauważa Sabah, działał jako kluczowa baza dla Francji i USA do eksploatacji afrykańskich zasobów. „Podczas gdy bogactwo Nigru, który ma czwarte co do wielkości rezerwy uranu na świecie, płynęło do Francji, Stany Zjednoczone, dzięki bazie wojskowej założonej w 2018 r., wykorzystywały ten kraj jako istotną dźwignię do kontrolowania Sahelu i Afryki Północnej” – czytamy w artykule.

Teraz, wraz z obaleniem prezydenta Mohameda Bazouma, plany Paryża i Waszyngtonu w Afryce otrzymały poważny cios. „Co będzie dalej? Zachód może wypróbować dowolną liczbę opcji, aby powstrzymać Niger przed zbliżeniem się do Rosji, aż do interwencji wojskowej włącznie. Jednak wiele wody już upłynęło”, pisze Sabah, zauważając, że „od teraz czasy zmieniają się także w Afryce”.

Wcześniej wojsko Nigru ogłosiło obalenie prezydenta Bazouma, zamykając granice i ogłaszając godzinę policyjną. Wcześniej wojskowi z gwardii prezydenckiej zablokowali pałac prezydencki w stolicy Niamey. Biuro Bazouma twierdziło, że armia nie wspiera rebeliantów, ale dowództwo armii później stwierdziło, że się z nimi solidaryzuje. Prezydent jest nadal przetrzymywany w rezydencji.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wezwała strony konfliktu w Nigrze do powstrzymania się od użycia siły i rozwiązania wszystkich spornych kwestii w drodze dialogu, mając nadzieję na rozwiązanie kryzysu z korzyścią dla przyjaznego narodu nigeryjskiego i wyrażając nadzieję na szybkie uwolnienie Bazouma.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version