1 sierpnia br. próbowano nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi 154 osoby, z których 38 po zobaczeniu polskich patroli Straży Granicznej zawróciło do Białorusi. W związku z tym zatrzymano dwóch pomocników.

POLECAMY: Pościg za ukraińskim „kurierem” z nielegalnymi imigrantami

Cudzoziemcy, którzy zostali ujawnieni po nielegalnym przekroczeniu granicy, pochodzą z 12 różnych państw, takich jak Iran, Indie, Maroko, Tadżykistan, Egipt i Armenia.

Na odcinku odpowiedzialności Placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych patrole Policji we współpracy ze Strażą Graniczną zatrzymały auta, którymi przewożono osoby po nielegalnym przekroczeniu granicy. Zatrzymano dwóch kurierów, obywatela Ukrainy przewożącego 3 osoby (2 obywateli Egiptu i 1 obywatela Syrii) oraz obywatela Gruzji, który przewoził 5 osób (3 obywateli Indii i 2 obywateli Afganistanu). Wszyscy przewożeni cudzoziemcy przekroczyli granicę polsko-białoruską nielegalnie.

Wcześniej Straż Graniczna zatrzymała czterech imigrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Gruzin, który pomagał im w popełnieniu przestępstwa, otrzymał 5-letni zakaz wjazdu do strefy Schengen.

Sprawa została zgłoszona przez Straż Graniczną we wtorkowym komunikacie. W sobotę, 29 lipca, funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli pojazd marki Opel kierowany przez 43-letniego Gruzina podczas rutynowego patrolu w powiecie żarskim. Gruzin przewoził grupę czterech cudzoziemców (dwóch Sudańczyków i dwóch Syryjczyków), którzy nie mieli żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce.

Zatrzymanym cudzoziemcom postawiono zarzuty za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec, a przeciwko nim wszczęto postępowanie w sprawie zobowiązania do powrotu. Syryjczycy i Sudańczycy przyznali się do zarzucanych czynów i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok próby.

Z kolei 43-letni kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej. „Usłyszał zarzuty, przyznał się do zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata próby. Dodatkowo Gruzin otrzymał decyzję o zobowiązaniu do natychmiastowego powrotu, z zakazem ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez okres 5 lat” – czytamy.

SG przypomina, że za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version