Podstawą odziedziczenia spadku jest złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Taki dokument jest niezbędny przy sprzedaży nieruchomości czy wypłacie pieniędzy z konta należącego do zmarłego. Wniosek może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Mogą to być nie tylko spadkobiercy, ale także wierzyciele spadkodawcy. Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

POLECAMY: Częściowe dziedziczenie. Jak przejąć spadek tylko w wybranych częściach

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku to dokument potwierdzający do niego prawa, niezbędny do wszczęcia postępowania spadkowego po zmarłym. Powołanie do spadku wynika z testamentu lub ustawy. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Mogą to być nie tylko spadkobiercy, ale także wierzyciele spadkodawcy – kiedy zmarły nie uregulował wierzytelności. Stwierdzenie praw do spadku następuje zarówno przed sądem, jak i u notariusza. Zgodnie z prawem spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Sąd jest związany wnioskiem tylko co do określenia osoby spadkodawcy. Natomiast o tym, kto dziedziczy spadek, orzeka z urzędu.

Gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się do sądu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy. Jeśli nie da się tego ustalić wniosek trzeba wysłać do sądu miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. We wniosku muszą się znaleźć się informacje o wszystkich uczestnikach, czyli spadkobiercach ustawowych po osobie zmarłej. Następnie należy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, który warto, aby został przygotowany przez prawnika.

Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?

  • odpisy wniosku w liczbie odpowiadającej ilości wskazanych uczestników postępowania;
  • testament (jeżeli był sporządzony) w oryginale;
  • odpis skrócony aktu zgonu (oraz akt małżeństwa zmarłego w przypadku, gdy żyje małżonek zmarłego) w oryginale;
  • odpisy skrócone aktów urodzenia lub małżeństwa synów zmarłego, również w oryginale;
  • odpisy skrócone aktów małżeństwa córek zmarłego w oryginale (jeżeli są pannami akty urodzenia);
  • jeżeli zmarły nie miał dzieci należy złożyć odpisy skrócone aktów urodzenia braci zmarłego i aktów małżeństwa sióstr zmarłego (jeżeli są pannami, to akty urodzenia),
  • akt małżeństwa rodziców zmarłego w oryginale (jeżeli żyją).

Ile masz czasu na złożenie wniosku o nabycie spadku? Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony nawet po kilku latach od śmierci spadkodawcy. Wynika to z faktu, że nie dochodzi tutaj do przedawnienia. Stwierdzenie nabycia spadku ma formalny charakter, a do dziedziczenia spadku dochodzi w sposób automatyczny. Termin złożenia wniosku jest ważny, w przypadku, gdy nie chcesz przyjąć spadku. Na odrzucenie spadku masz 6 miesięcy.

Opłaty Od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku pobiera się opłatę stałą w wysokości 100 zł. Jeżeli wniosek obejmuje więcej niż jednego spadkodawcę, opłatę należy uiścić od każdego spadkodawcy. Konieczne jest również uiszczenie opłaty za wpis do rejestru spadkowego – 5 zł.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version