W roku ubiegłym na Ukrainie przeprowadzono ekshumację szczątków 816 niemieckich żołnierzy, którzy polegli w trakcie II wojny światowej. Te zmarłe osoby oczekują na godny pochówek. W międzyczasie, władze Ukrainy utrzymują swoje stanowisko odrzucając ekshumację ofiar z polskiej ludności pomordowanej na Wołyniu.

POLECAMY: Ich chamstwo nie zna granic! Na Ukrainie ruszyła ekshumacja ciał funkcjonariuszy NKWD. W sprawie ekshumacji ciał „Rzezi Wołyńskiej” stawiane są warunki

Organizacja Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi była w stanie w minionym roku wydobyć szczątki 816 poległych Niemców, którzy służyli w czasie II wojny światowej na terytorium Ukrainy – donosił w kwietniu portal Deutsche Welle. Ekshumacje były prowadzone mimo trwającego konfliktu zbrojnego – podkreślają niemieckie media.

Miejsca, w których odnaleziono ludzkie kości, podlegają weryfikacji za pomocą informacji zgromadzonych w niemieckim Archiwum Federalnym. Następnie szczątki zostają pochowane na różnych cmentarzach należących do Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi, zlokalizowanych w różnych częściach Europy, często w obecności krewnych z Niemiec, również na terenie Ukrainy.

W małym miasteczku Sopiw, zlokalizowanym na zachodzie Ukrainy, eksperci reprezentujący Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi dokonali w kwietniu ekshumacji szczątków 41 żołnierzy Wehrmachtu. Warto zaznaczyć, że ta działalność odbywała się w samym środku konfliktu zbrojnego na Ukrainie – zauważa Deutsche Welle.

Również w miejscowości Wyszogród ukraińscy żołnierze odkryli szczątki dwóch żołnierzy Wehrmachtu. W wyniku prac przy kopaniu okopów, natrafiono na ludzkie kości, a następnie znaleziono identyfikator, dzięki któremu udało się potwierdzić, że chodzi o poległych Niemców – informuje Władimir Ioseliani, odpowiedzialny za działania związane z pochówkami na Ukrainie, w rozmowie z Deutsche Welle. Wydarzenie miało miejsce w kwietniu 2022 roku, w trakcie początkowej fazy trwającego konfliktu zbrojnego.

Zaznacza się, że podczas wojny Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi zawiesił działania na obszarach dotkniętych działaniami wojennymi, przenosząc się na stosunkowo bezpieczne tereny na zachodzie i w centrum Ukrainy.

W minionym roku ekshumowano szczątki 816 poległych Niemców z okresu II wojny światowej. „Chociaż liczba ta była o połowę mniejsza niż w latach poprzednich, to jednak miała miejsce w trakcie trwającego nowego konfliktu zbrojnego” – podkreśla portal Deutsche Welle.

Tymczasem ukraińskie władze wciąż utrzymują stanowisko odmawiające ekshumacji ofiar pomordowanych na Wołyniu Polaków.

Warto przypomnieć, że w czerwcu Anton Drobowycz, kierujący Ukraińskim IPN, wyraził stanowisko, zgodnie z którym poszukiwania i ekshumacje szczątków pomordowanych Polaków nie będą akceptowane dopóki strona polska nie przystąpi do renowacji miejsca upamiętniającego OUN-UPA na Górze Monastyrz oraz innych obiektów tego rodzaju na terytorium Polski.

W marcu Morawiecki relacjonował swoje spotkanie z ukraińskimi władzami w Kijowie, gdzie omawiano kwestię ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Prezydent Zełenski oraz rząd kijowski złożyli obietnicę wznowienia tych działań. Premier podkreślił, że decyzja Polski w tej sprawie będzie stanowcza i niezależna od bieżących wydarzeń na Ukrainie. Zapewnił także, że prawda dotycząca masakry wołyńskiej musi zostać w pełni wyjaśniona.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version