Rząd Włoch ogłosił dekret z mocą ustawy, w którym ustalono wprowadzenie jednorazowego podatku w wysokości 40% od nadzwyczajnych zysków banków, które wynikają z podwyżek stóp procentowych dokonanych przez Europejski Bank Centralny. Po ogłoszeniu tej decyzji, wartość akcji banków na giełdzie w Mediolanie spadła o prawie 9 mld euro. Ministerstwo gospodarki i finansów wydało późnym wieczorem uspokajający komunikat.

Według komunikatu rządu, maksymalny podatek od zysków banków ma wynosić nie więcej niż 0,1% sumy ich aktywów.

Włochy dołączają do Hiszpanii i Węgier jako trzeci kraj Unii Europejskiej, który decyduje się na wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków banków.

Podatek w wysokości 40% zostanie nałożony, jeśli zysk banków w 2022 roku przekroczy wartość z roku 2021 o co najmniej 5% – wynika z oświadczenia rządu włoskiego. Wartość zysku, która uruchamia opłatę, jest wyższa niż to pierwotnie określone w dekrecie rady ministrów.

Początkowo planowano nałożenie podatku na banki, gdy ich zyski wzrosną o więcej niż 3% w porównaniu do roku 2021.

Jeszcze nie pojawiły się komentarze ze strony banków odnośnie wprowadzonego przepisu. Późnym wieczorem ministerstwo gospodarki i finansów wydało specjalne uspokajające oświadczenie w sprawie nowego podatku dla banków. Oświadczenie to mówi, że w celu zapewnienia stabilności instytucji bankowych, ustalono maksymalny pułap podatku, który nie może przekroczyć 0,1% sumy ich aktywów.

Przychody z podatku od nadzwyczajnych zysków banków mają przyczynić się do budżetu Włoch w kwocie około 3 mld euro. Wcześniej, z podatku od nieoczekiwanych zysków w firmach energetycznych, zebrano 2,8 mld euro. Banki będą musiały uiścić podatek do 30 czerwca 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version