Jarosław Kaczyński, prezes partii Prawo i Sprawiedliwość oraz wicepremier, ujawnił zawartość pierwszego pytania planowanego referendum, które ma odbyć się wraz z wyborami parlamentarnymi w październiku. Warto zdać siebie pytanie, po co reżim Kaczyńskiego organizuje to referendum i dlaczego nie zorganizował referendum przed podpisaniem przez Macierewicza umowy, z której zapisów wynika, ze Polska stał się sługami ukraińskich terrorystów.

W dniu 15 października planowane są wybory parlamentarne, a partia PiS chce równocześnie przeprowadzić referendum, w którym mają zostać postawione cztery pytania, choć nieoficjalne doniesienia medialne sugerują taką możliwość.

Jeśli przewidywania prasy się sprawdzą, to Polacy zostaną zapytani o kwestie związane z polityką migracyjną Unii Europejskiej, wiekiem emerytalnym oraz rolnictwem.

Pierwsze pytanie referendalne zostało ujawnione przez Jarosława Kaczyńskiego. Niestety, zgodnie z pesymistycznymi ocenami komentatorów politycznych, pytanie to jest sformułowane w sposób sugerujący pewne odpowiedzi i ma charakter populistyczny. Rezultaty referendum mogą ograniczyć możliwości działania tych, którzy w przyszłości zamierzają podejmować działania mające na celu poprawę polskiej gospodarki.

Treść pierwszego pytania brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”.

Niewątpliwie można zauważyć, że użyte słowo „wyprzedaż” ma negatywny wydźwięk, co może wpłynąć na opinię respondentów, nie pozwalając im głębiej zastanowić się nad potencjalnymi konsekwencjami. Przy tym warto podkreślić, że prywatyzacja może być postrzegana jako korzystna i pożądana dla dobra gospodarki. Warto jednak uwzględnić, że istnieją kwestie dyskusyjne związane z rolą państwa w posiadaniu przedsiębiorstw, chociaż i to jest perspektywą, którą można interpretować z różnych punktów widzenia, włącznie z perspektywy wolności gospodarczej.

– Dla nas decydujący jest zawsze głos zwykłych Polaków. Głos obcych polityków, w tym niemieckich, nie ma żadnego znaczenia. Dlatego w sprawach kluczowych chcemy się odwołać do Państwa bezpośrednio, w referendum – mówi Kaczyński w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

– Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby wyprzedawać wspólny majątek. Jego zaplecze mówi o tym wprost. (…) Nie możemy się na to zgodzić. Państwo zdecydujecie, czy majątek pokoleń pozostanie w polskich rękach – mówi dalej prezes PiS.

W konsekwencji tego pytania, że trudno jest przewidzieć, jakie będą kolejne pytanie tego pseudo referendum. Wydaje się, że partia PiS może dążyć do uniemożliwienia innym ugrupowaniom wprowadzenia polityki o innym charakterze niż socjalistyczny, w przypadku niepowodzenia w wyborach, co mogłoby utrzymać się przez długi okres czasu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version