W trakcie dochodzenia prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie w sprawie oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża trzem osobom zostały postawione zarzuty. W ramach tego śledztwa połączono łącznie 92 przypadki z całego kraju.

POLECAMY: PiS oszukał rolników. Ukraińskie zboże nie wyjechało z Polskich ekwatorów a żniwa za pasem

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, Łukasz Łapczyński, poinformował agencję PAP, że pierwszy podejrzany usłyszał zarzuty dotyczące oszustwa na szkodę polskiej spółki zajmującej się handlem zbożem. Oskarżony miał sprzedać ponad 111 ton pszenicy i zataić fakt, że została ona sprowadzona z Ukrainy jako zboże techniczne. Prokurator wyjaśnił, że szacowana szkoda wynosi prawie 150 tysięcy złotych.

Drugi z podejrzanych usłyszał zarzuty podrobienia dokumentów dotyczących przeznaczenia zakupionego na Ukrainie ziarna pszenicy. Sfałszowane dokumenty zostały następnie przedstawione w agencji celnej w celu odprawy celnej towarów importowanych z Ukrainy. Dodatkowo oskarżono go o przestępstwo skarbowe, polegające na wprowadzeniu organu kontroli w błąd, co do charakteru towaru, który deklarowany był jako towar techniczny, choć przeznaczony był do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Wartość towaru na fakturach wyniosła ponad 91 tysięcy złotych.

Trzeci z podejrzanych również usłyszał zarzut oszustwa celnego. Oskarżono go o wprowadzenie organu celnego w błąd w 190 zgłoszeniach celnych dotyczących ziaren kukurydzy oraz 9 zgłoszeniach celnych ziaren rzepaku. Podejrzany wprowadzał organ w błąd co do celu przeznaczenia tych towarów, twierdząc, że ziarna te miały charakter techniczny, podczas gdy w rzeczywistości były przeznaczone do obrotu na rynku rolno-spożywczym. Wartość towarów na fakturach wyniosła ponad 6,3 miliona złotych – donosi rzecznik Prokuratury Krajowej.

Wobec trzech podejrzanych, prokurator podjął środki zapobiegawcze, obejmujące udzielenie poręczeń majątkowych oraz nałożenie dozorów policji. Prokurator zabezpieczył mienie dwóch z podejrzanych o wartości przekraczającej 330 tysięcy złotych.

Obecnie, w ramach prowadzonego śledztwa przez Zespół Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, zostało połączonych łącznie 92 postępowania z różnych części kraju. Dotychczas przeprowadzono 283 przeszukania, podczas których zabezpieczono dokumentację dotyczącą podmiotów objętych dochodzeniem.

Prokurator Łukasz Łapczyński podkreślił, że w sprawie podejmowane są intensywne czynności dowodowe, wynikające z przyjętego planu śledztwa, przy czym sprawa ta ma charakter dynamicznie rozwijający się.

Rzecznik Prokuratury Krajowej dodatkowo poinformował, że postępowanie związane z oszustwami przy imporcie ukraińskiego zboża jest nadzorowane przez Departament ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version