Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przeprowadzili akcję, która doprowadziła do rozbicia grupy zajmującej się produkcją nielegalnych leków na potencję. W trakcie tej operacji, zatrzymano cztery osoby i skonfiskowano ponad 800 tysięcy tabletek, które były warte około 32 milionów złotych.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, podinsp. Iwona Jurkiewicz, poinformowała, że śledztwo w sprawie tej grupy zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem leków na potencję było wynikiem współpracy policjantów z białostockiego CBŚP, funkcjonariuszy z podlaskiej KAS oraz przedstawicieli Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Operacja przeprowadzona została na obszarze trzech województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego i śląskiego – jak przekazała policjantka.

W wyniku akcji zatrzymano cztery osoby: trzech obywateli Polski oraz jednego obywatela Wietnamu. Przeszukano także 20 różnych miejsc, w tym magazyny, gdzie znaleziono ponad 800 tysięcy tabletek o szacunkowej wartości 32 milionów złotych – wyjaśniła rzeczniczka CBŚP.

W trakcie działań zabezpieczono również maszyny wykorzystywane do produkcji tabletek oraz puste opakowania gotowe do napełnienia – dodała rzecznik.

Rzecznik Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, mł. asp. Justyna Pasieczyńska, doniosła, że według ustaleń śledczych członkowie tej grupy przestępczej prawdopodobnie zajmowali się nielegalnym wytwarzaniem leków na potencję od kilku lat.

W procesie produkcji wykorzystywali substancję czynną farmakologicznie – syldenafil, która była przemycona z Chin w dużych ilościach – podała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

Te nielegalne leki były następnie wprowadzane na rynek jako ziołowe suplementy diety, sprzedawane pod mylącymi nazwami sugerującymi ich korzystne działanie. Dystrybucja odbywała się poprzez portale internetowe, sklepy stacjonarne oraz stacje paliw – relacjonowała rzecznik KAS.

Osoby zatrzymane w tej sprawie zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Prokurator przedstawił im zarzuty kierowania i uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wytwarzanie fałszowanych leków oraz ich sprzedaż wysyłkową bez wymaganego zezwolenia na prowadzenie apteki czy punktu aptecznego. Te działania spowodowały wprowadzenie do obrotu niebezpiecznych dla zdrowia środków farmaceutycznych, stwarzając zagrożenie dla życia wielu osób – przekazała Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Dodatkowo, oskarżono ich o posługiwania się fałszywymi fakturami wystawionymi przez trzy przedsiębiorstwa z siedzibami w Republice Czeskiej – podkreśliła siedlecka prokuratura.

Na wniosek prokuratora, czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. W związku z postawionymi zarzutami, mogą oni stanąć przed groźbą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version