W trakcie semestru letniego roku akademickiego 2022-2023 na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) w Krakowie rozpoczął działalność fundusz stypendialny o nazwie „My z Wami”. Projekt miał ograniczoną grupę odbiorców, skierowany wyłącznie do obywateli Ukrainy.

POLECAMY: Dolnośląski program dopłat za zatrudnienie Ukraińca narusza prawo pracy

Regulamin funduszu wynikał z decyzji rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został oficjalnie ogłoszona w zarządzeniu z 25 kwietnia 2023 roku. Projekt otrzymał wsparcie finansowe od firmy Infosys Poland sp. z o.o., mającej siedzibę w Łodzi. W wyniku tej inicjatywy powstał Fundusz Stypendialny o nazwie 'My z Wami’. Jego głównym celem było uhonorowanie oraz finansowe wsparcie wybitnych studentów pochodzących z Ukrainy. Stypendium było przeznaczone dla tych uczniów, którzy podjęli naukę na polskiej uczelni po raz pierwszy oraz osiągnęli znaczące osiągnięcia naukowe. Niestety, ze względu na trudną sytuację polityczną w swoim kraju, nie mieli możliwości kontynuowania edukacji na rodzimej uczelni.

POLECAMY: Ukrainiec może unikać płacenia podatków w Polsce. Władza bardzo dba o swoich „gości”

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie uczelni, stypendium było przyznawane na okres 4 miesięcy, obejmujący semestr letni roku akademickiego 2022/2023 (marzec-czerwiec). Pierwsza wypłata stypendium miała na celu pokrycie wcześniejszych miesięcy semestru letniego. Kwota stypendium nie została precyzyjnie określona, natomiast podkreślono, że jej wysokość była ustalana przez Prorektora UJ ds. dydaktyki.

POLECAMY: Ukrainizacja polski trwa! Od września Ukraińcy będą mogli pracować w instytucjach rządowych

Stypendium było dostępne wyłącznie dla Ukraińców, którzy ukończyli szkołę średnią na terytorium Ukrainy. Osoby korzystające ze stypendium „My z Wami” nie były uprawnione (w trakcie obowiązywania programu) do pobierania innych stypendiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Regulamin funduszu wyjaśniał, że środki finansowe pochodziły zarówno z wkładu firmy Infosys Poland sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, jak i z wpłat osób fizycznych oraz podmiotów prawnych.

W czerwcu bieżącego roku władze uczelni poinformowały, że stypendium w ramach programu zostało przyznane 26 osobom.

Naszym zdaniem wprowadzenie takiego ograniczenie stanowi typowy model dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne. W związku z powyższym każda osoba poszkodowana przez działania władz uczelni powinna rozważyć możliwość złożenia zawiadomienia do organów ścigania.

Przypominamy, że na naszym blogu od samego początku zwracamy uwagę na preferencyjne traktowanie studentów zagranicznych w procesie alokacji miejsc w akademikach na dwóch renomowanych krakowskich uczelniach: Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

Warto przypomnieć, że w ramach planów na rok akademicki 2022/2023 Uniwersytet Warszawski zarezerwował łącznie 2437 miejsc wyłącznie dla kandydatów pochodzących z Ukrainy (1507 miejsc dla nowych studentów oraz 930 miejsc dla osób przenoszących się z innych uczelni). Ponadto, studenci zagraniczni mieli możliwość aplikowania o przyjęcie na studia na Uniwersytecie Warszawskim według standardowej procedury, niezależnie od swojego pochodzenia narodowego. Ta zasada dotyczyła studentów z różnych państw. Efektem tego była sytuacja, w której obywatele innych krajów mieli zapewnioną znaczącą liczbę dostępnych miejsc na tej uczelni.

Okazało się, że to nie jedyna sytuacja, w której kandydaci z Ukrainy, a także inni studenci zagraniczni, otrzymywali gwarancję miejsc na studiach stacjonarnych na innych uczelniach, w przeciwieństwie do studentów polskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version