W pierwszym półroczu bieżącego roku Kancelaria Premiera nawiązała umowy z fundacją Lux Veritatis prowadzoną przez Tadeusza Rydzyka o łącznej wartości 350 tysięcy złotych. To kolejna taka transakcja, która stała się znana niedawno. Posłanka Hanna Gill-Piątek komentuje tę sytuację, zaznaczając, że nie ma już symbolicznych donacji, a zamiast tego wystawiane są faktury z krótkim terminem płatności.

POLECAMY: Konsul Generalny RP w Kanadzie odwołany. Przyczyną …. konflikt z Rydzykiem?

Hanna Gill-Piątek od pewnego czasu przepytywała instytucje państwowe o środki finansowe przekazywane do podmiotów związanych z Tadeuszem Rydzykiem. Z najnowszej odpowiedzi Ministra Michała Schreibera wynika, że od początku roku 2023 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podpisała dwie umowy z fundacją prowadzoną przez o. Rydzyka. Pierwsza umowa, podpisana 6 kwietnia, dotyczy zakupu czasu antenowego na emisję świątecznych spotów telewizyjnych i ma wartość 100 tysięcy złotych. Druga umowa, podpisana 15 czerwca, dotyczy czasu antenowego na emisję spotów informacyjnych i wynosi 250 tysięcy złotych.

POLECAMY: Kłótnia emerytek o „wielebnego” Rydzyka. „W du(…)ie z takimi ludźmi” [+VIDEO]

Posłanka Gill-Piątek komentuje tę sytuację, zauważając, że Premier zwykle przekazywał datki w symbolicznej formie, podczas gdy o. Tadeusz Rydzyk formalnie żąda teraz płatności za swoje projekty. Gill-Piątek dodaje, że taka zmiana prawdopodobnie ma związek z nadchodzącymi wyborami.

W sierpniu Ministerstwo Edukacji i Nauki udzieliło odpowiedzi na pytanie parlamentarzystki dotyczące umów zawartych w pierwszym półroczu 2023 roku między resortem a Fundacją Lux Veritatis, do której należy Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wiceminister edukacji i nauki, Wojciech Murdzek, podkreślił, że szkoła prowadzona przez fundację Tadeusza Rydzyka działa jako uczelnia niepubliczna i ma prawo otrzymywać wsparcie finansowe z budżetu państwa na różne cele, w tym stypendia i zapomogi. W okresie od stycznia do lipca 2023 roku Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu otrzymała łącznie 149 840 złotych z ministerstwa Przemysława Czarnka.

POLECAMY: Sasin przekazał Rydzykowi miecz za ćwierć miliona zakupiony przez fundację. Sprawa trafiła do NIK

W lipcu pojawiła się również informacja o wręczeniu Tadeuszowi Rydzykowi miecza rzekomo pochodzącego z czasów Mieszka I. Wręczenie miało miejsce przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i prezesa Grupy Enea Pawła Majewskiego. Choć miało być to przedmiot o wartości nawet 250 tysięcy złotych, eksperci wyrazili wątpliwości co do autentyczności miecza. Według nich, jest on prawdopodobnie fałszywy, a argumentowali to m.in. dobrym stanem zachowania miecza po tysiącu latach, co wydaje się nierealne. Profesor Marcin Biborski, znawca broni białej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wypowiadając się na temat miecza, stwierdził, że na podstawie oględzin oraz porównań można być niemal pewnym, że przedmiot jest falsyfikatem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version