Mieszkańcy osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Puszczyka w Gdyni stają w obliczu trudności. Początkowo miało to być idealne miejsce do życia, ale teraz zmieniło się w wyzwanie przetrwania. Przypominamy, że mieszkania te wybudowane zostały w ramach pisowskiego programu „Mieszkanie Plus” przez spółkę PFR, która na początku cyrku zwanego „wojną” przekazała na „potrzeby” pseudo „uchodźców” ponad 600 mieszkań w Krakowie, Dębicy oraz Mińsku Mazowieckim. Oczywiście w podziękowaniu Ukraińcy zgodnie z kulturą, jaką posiadają, dokonali dewastacji tych mieszkań.

To osiedle zostało utworzone w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus. Jednak już na samym początku zaczęły się kłopoty, gdy lokale zostały oddane mieszkańcom z prawie dwuletnim opóźnieniem. Wielu z mieszkańców wybrało opcję „najmu z opcją wykupu”. Tu również pojawiły się trudności, ponieważ po dwóch latach od wprowadzenia się, mieszkańcy otrzymali propozycje warunków finansowych, które okazały się znacznie wyższe niż pierwotnie zakładano.

Koszmar mieszkańców

Od czwartku na obszarze ogólnodostępnych części budynków brakuje dostępu do energii elektrycznej. Według relacji mieszkańców, ta sytuacja jest skutkiem zaległości w opłatach za prąd. Natomiast spółka PFR Nieruchomości, odpowiedzialna za zarządzanie osiedlem, utrzymuje, że doszło do nieuprawnionego odłączenia prądu.

Przedstawiciel osoby zamieszkującej to osiedle opisał w mediach, że już dwie tygodnie temu pracownik firmy Energia usiłował przerwać dostawę energii na terenie osiedla, jednakże nie miał odpowiedniego klucza do przyłącza.

„Tym razem klucze pasowały, a nawet wydaje się, że zamki zostały w związku z tym wymienione” – przekazał mężczyzna, który został zacytowany przez portal trójmiasto.pl.

W tej chwili mieszkańcy stoją w obliczu problemów związanych z brakiem oświetlenia na klatkach schodowych oraz awariami wind. Co więcej, dostęp na osiedle jest ograniczony, ponieważ szlabany pozostają w pozycji opuszczonej.

Przedstawiciele zarządzającej spółki twierdzą, że wszystkie płatności zostały uregulowane, jednak mieszkańcy podważają tę informację, twierdząc, że nie jest to prawda. Podobna sytuacja miała miejsce również zimą, kiedy zostali odcięci od dostaw ciepła.

Taką samą wersję wydarzeń potwierdza wpis w „Raporcie z Trójmiasta”, który donosi o odłączeniu dostawy prądu na obszarze ogólnodostępnych części osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Puszczyka w Gdyni od godziny 14:00 w dniu 10.08.2023. Pracownicy firmy Energa Obrót mieli przeprowadzić to odłączenie. Skutki były widoczne natychmiast, ponieważ szlabany na parkingach przestały działać, co uniemożliwiło mieszkańcom wjazd lub wyjazd z opłacanych miejsc parkingowych.

Wprowadzając dalszą narrację, wyraża się obawy związane z niewłaściwym oświetleniem na klatkach schodowych oraz awariami wind. Wielu mieszkańców osiedla to rodziny z małymi dziećmi oraz osoby niepełnosprawne, które doświadczają trudności w poruszaniu się. Autor podkreśla brak oświetlenia na parkingach, co sprawia, że mieszkańcy czują się niebezpiecznie. Dodatkowo, wskazuje, że choć regularnie płacą znaczące kwoty, nie mają zrozumienia, jak spółka PFR Nieruchomości zarządza ich funduszami.

To nie pierwszy raz

Odcięcie prądu to nie pierwszy poważny problem, z jakim borykają się mieszkańcy osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Puszczyka w Gdyni. W poprzednim sezonie zimowym OPEC odciął im dostęp do ogrzewania i ciepłej wody z powodu zaległego zadłużenia. Obecnie znowu jest kłopot z prądem. Mieszkańcy zwrócili się do PFR Nieruchomości z prośbą o udostępnienie faktur oraz informacji o płatnościach, jednak nie uzyskali odpowiedzi. Uważają, że nie dostają jasnych wyjaśnień na temat wydatkowania swoich środków, mimo że przekazują około 60 tysięcy czynszu miesięcznie.

Mieszkańcy twierdzą, że brakuje im informacji na temat tego, jak zarządzane są ich fundusze, i że nie otrzymują odpowiednich usług związanych z utrzymaniem osiedla, takich jak koszenie trawników czy podlewanie. Jednak PFR Nieruchomości podkreśla, że mieszkańcy są tylko najemcami, a prawo do takich informacji mają właściciele nieruchomości lub członkowie spółdzielni mieszkaniowej.

Dyrektor Biura Prasowego PFR Nieruchomości, Ewa Syta, wskazuje, że nadzór nad zarządzaniem może objąć wspólnota mieszkaniowa, która powstaje po wykupieniu mieszkań na własność. Stwierdza również, że odłączenie prądu było bezprawne i obecnie trwa proces przywracania dostaw energii elektrycznej. PFR Nieruchomości wzywa Energę Operator, dostawcę energii elektrycznej, do udzielenia wyjaśnień dotyczących sytuacji.

W odniesieniu do przerw w dostawie ciepła, Syta twierdzi, że były spowodowane awarią. Z kolei przedstawicielka Energa Operator stwierdza, że nie ma uprawnień do udzielania informacji mediom o płatnościach i rozliczeniach z klientami. Mimo to, portal Trojmiasto.pl otrzymał potwierdzenie, że przerwa w dostawie prądu nie była spowodowana awarią.

W maju minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, przyznał, że program Mieszkanie Plus, będący flagowym projektem rządu PiS, nie osiągnął zamierzonych celów i rząd zrezygnował z jego kontynuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version